Czerwonym szlakiem do Lidzbarka Warmińskiego
Olsztyn-Dobre Miasto-Smolajny-Lidzbark Warmiński (86 km)
autor :: Piotr Gapiński :: 2003-12-07 01:21:02 :: komentarze :: drukuj


Bociania Baszta była kiedyś fragmentem miejskiego systemu obronnego w Dobrym Mieście. Trudno powiedzieć skąd bocian w nazwie ale jak dobrze się przyjrzeć to na zdjęciu jest odpowiedź ;-)
wszystkie zdjęcia
Trasa, którą proponujemy jest kontynuacją wcześniej opisanej wyprawy Czerwonym szlakiem do Glotowa. Ponieważ droga przebiega, w znacznej części, przez te same miejscowości - proponuję zapoznać się z wcześniejszym opisem oraz nowymi zdjęciami.

Czerwony szlak (pieszy) jest dobrze oznakowany. Pewne "przejściowe" kłopoty pojawiają się jedynie za Smolajnami gdzie szlak traci swoją "przewidywalność" umożliwiającą skupienie się na przyrodzie a nie na szukaniu oznaczeń trasy.
Od Smolajn trasa staje się też nieco trudniejsza, czasami wymagająca pchania roweru (lub ciągnięcia :-), przedzierania się przez gęsty las i/lub walki z natrętnymi owadami. Mimo wszystko warto!

Wcześniejszy odcinek trasy (Olsztyn-Glotowo) polecaliśmy ze względu na historyczny charakter związany z takimi osobami jak ks. Walenty Barczewski (od jego nazwiska po II wojnie światowej miejscowość Wartembork nazwano Barczewem), ks. Franciszek Kaupowicz, Maria Zientara-Malewska czy Alojzy Śliwa.
Odcinek Dobre Miasto-Smolajny-Lidzbark Warmiński polecamy ze względu na jego związek z takimi osobami jak Mikołaj Kopernik i biskup Ignacy Krasicki.

Po drodze mijamy nowe miejsca i te znane z innych wypraw:
Poniżej krótka charakterystyka miejscowości na trasie (miejscowości odcinka Olsztyn-Glotowo znajdują się w opisie trasy Czerwonym szlakiem do Glotowa).

Dobre Miasto (Guttstadt)
Miejscowość położona 20km na północ od Olsztyna, przy trasie samochodowej Olsztyn-Lidzbark Warmiński (przy linii kolejowej Olsztyn-Braniewo).
Miasto położone w zakolu Łyny. Założone w 1325r. (prawa miejskie w 1329r.) przez biskupa Henryka II Wogenapa, w miejscu dawnej osady pruskiej. W 1349r. przeniesiono tutaj kolegium kanoników z pobliskiego Glotowa. W latach 1466-1772 wraz z całą Warmią miasto znajdowało się w granicach Polski.
    ciekawostki:
  • Kościół kolegiacki, gotycki, pod wezwaniem Zbawiciela i Wszystkich Świętych (wybudowany w latach 1376-1389); drugi pod względem wielkości kościół na Warmii.
  • Zabudowania pokolegiackie z lat 1376-1389.
  • Fragmenty systemu obronnego miasta z tzw. Bocianią Basztą.

Smolajny (Schmolainen)
Miejscowość położona 5km na północny-wschód od Dobrego Miasta, przy trasie samochodowej Olsztyn-Dobre Miasto-Lidzbark Warmiński.
Wieś położona w starorzeczu Łyny. Założona w 1290r. przez biskupa warmińskiego Henryka Flaminga jako folwark biskupi. Od 1350r. pełniła funkcję letniej rezydencji biskupów warmińskich.
    ciekawostki:
  • Pałac - letnia rezydencja biskupów warmińskich; Wybudowany w latach 1741-1746, był ulubionym miejscem wypoczynku biskupa Ignacego Krasickiego. Obecnie budynek jest wykorzystywany przez szkołę rolniczą.

Lidzbark Warmiński (Hailsberg)
Miasto położone 60km na północny-wschód od Olsztyna, przy trasie samochodowej Olsztyn-Dobre Miasto-Bartoszyce.
Miejscowość położona w północnej części Pojezierza Olsztyńskiego, nad rzeką Łyną i Symsarną (dopływ Łyny). Założona w miejscu pruskiego grodziska (Lecbark) zdobytego przez Krzyżaków w 1240r. Prawa miejskie od 1308r. W 1350r. miasto stało się rezydencją biskupów warmińskich (wcześniej była to Orneta). W latach 1348-1400 powstaje zamek kapituły. W latach 1466-1772 miasto wraz z całą Warmią znajdowało się w granicach Polski. W latach 1503-1510 na zamku przebywał Mikołaj Kopernik, który pełnił funkję lekarza nadwornego.

Autor:  Piotr Gapiński
komentarze :: 2
informacje
trasy rowerowe
rower i okolice
agroturystyka
pogoda
forum
ciekawe linki
wyszukiwarka

galerie zdjęć
Olsztyn :: ulice

o nas
kontakt
wiki
nasi sponsorzy
statystyki
firefoxZapraszamy do oddania głosu w poniższej ankiecie... Tym razem pytanie brzmi:
Co robisz na co dzień?
Uczę się w podstawówce
Uczę się w gimnazjum
Uczę się w liceum/szkole ponadgimnazjalnej
Studiuję kierunek związany z turystyką
Studiuję inny kierunek
Pracuję w branży turystycznej
Pracuję w innej branży
Prowadzę własną firmę
Jestem bezrobotny
Jestem na emeryturze
pokaż wyniki

2024-06-20, 172 dzień roku, imieniny Bogny, Diny, Florentyny, Rafaeła, Sylweriusza
2001-2003 copyright © www.rowery.olsztyn.pl
serwis uruchomiony na serwerze firmy Yupo.pl