Rudziska Pasymskie
Olsztyn-Tylkowo-Pasym-Rudziska Pasymskie (75 km)
autor :: Maciej Giernatowski :: 2003-03-15 21:41:11 :: komentarze :: drukuj


Widok na jezioro Kalwa - okolice Rudzisk Pasymskich
wszystkie zdjęcia
Wyruszyłem z Olsztyna po 8-mej, gdy już się trochę rozwidniło, pustą i suchą szosą w kierunku na Butryny. Jazda w ponurym lesie nie zapowiadała słonecznego i ciepłego dnia. Żółty znakowany szlak rowerowy opuściłem odbijając na wschód. Dalej była Nowa Wieś gdzie zjechałem z drogi asfaltowej na gruntową drogę zgodnie z czerwonymi znakami, które poprowadziły mnie do Łajs, na południowym krańcu jeziora Kośno. Wieś o tej porze roku była cicha i wyludniona.
Nawet żaden pies nie obszczekał samotnego rowerzysty...
Z lasu wyjechałem we wsi Tylkowo, gdzie obejrzałem z bliska nieczynny już młyn wodny . Wzdłuż jeziora Kalwa dojechałem do miasta Pasym i przed ratuszem czekałem na umówione spotkanie z zaprzyjaźnionym rowerzystą ze Szczytna.
We dwóch wjechaliśmy w ulice Pasymia, by dotrzeć na mieszczący się na wzniesieniu stary cmentarz z XVII wieku. Podobno chowano tu ofiary epidemii cholery. Cmentarz i znajdująca się w jego obrębie kaplica niestety jest w opłakanym stanie.
Ruszyliśmy na północ z lewej strony trzymając się niezwykle rozwiniętej linii brzegowej jeziora Kalwa. Po chwili zobaczyliśmy grodzisko leżące na niewielkim cyplu. Widok na jezioro był przepiękny. Wjechaliśmy do Rudzisk Pasymskich - następnej letniskowej wioski, która o tej porze jest wymarła. Przygnębiającego wrażenia dopełniła ruina budynku dawnego Mazurskiego Uniwersytetu Ludowego – założonego i kierowanego przez Karola Małłka po ostatniej wojnie. To smutne, że tak traktujemy pamiątki związane z przeszłością Warmii. Za rok, dwa nie będzie już czego ratować .
Niedaleko na wzgórzu jest miejsce po dawnym torze saneczkowym i skoczni narciarskiej...Ach te współczesne dyskusje o przedłużeniu sezonu nad jeziorami...Taka refleksja z trasy.
W okolicznym lesie odnaleźliśmy doskonale zachowany bunkier należący do Olsztyneckiej Linii Umocnionej. Znakowane szlaki rowerowe poprowadziły nas dalej wzdłuż brzegu jeziora przez Miłuki i Michałki. Za tą ostatnią wioską odbiliśmy polną drogą na zachód i tuż za torami linii Olsztyn–Szczytno, dzięki pomocy napotkanej pani udało nam się odszukać w krzakach zbiorową mogiłę 6-ciu osób zastrzelonych w 1945 roku przez Sowietów, o czym dowiedzieliśmy się oczywiście od niej.
Dojechaliśmy do szosy Olsztyn–Szczytno, gdzie rozstałem się z towarzyszem mojej eskapady. Pustą jak na te porę dnia drogą, przez Nową Wieś o 15-tej dotarłem do Olsztyna. Minął tydzień - spadł pierwszy śnieg i złapał mróz... Zaczęła się zima.

Autor:  Maciej Giernatowski
komentarze :: 11
informacje
trasy rowerowe
rower i okolice
agroturystyka
pogoda
forum
ciekawe linki
wyszukiwarka

galerie zdjęć
Olsztyn :: ulice

o nas
kontakt
wiki
nasi sponsorzy
statystyki
firefoxZapraszamy do oddania głosu w poniższej ankiecie... Tym razem pytanie brzmi:
Co robisz na co dzień?
Uczę się w podstawówce
Uczę się w gimnazjum
Uczę się w liceum/szkole ponadgimnazjalnej
Studiuję kierunek związany z turystyką
Studiuję inny kierunek
Pracuję w branży turystycznej
Pracuję w innej branży
Prowadzę własną firmę
Jestem bezrobotny
Jestem na emeryturze
pokaż wyniki

2024-07-22, 204 dzień roku, imieniny Bolesławy, Magdaleny, Marii, Milenii
2001-2003 copyright © www.rowery.olsztyn.pl
serwis uruchomiony na serwerze firmy Yupo.pl