Z Ornety do Olsztyna
 Orneta - po obu stronach wejścia do Urzędu Miasta mieszczącego się w budynku starego ratusza zachowały się tablice upamiętniające ofiary pierwszej wojny światowej. Prawie zawsze odnajdziemy w tych spisach polskie nazwiaska.  Krosno - widok na Sanktuarium Maryjne Kościoła NMP i św. Józefa.  Zielony szlak rowerowy gminy Orneta. I tak można...  Wysadzony w powietrze schron poniemiecki w lesie na wschód od Ornety.
 Równina Ornecka. Daleko tym widokom do płaskości Żuław ale i tu jest gdzie oko rozpędzić.  Przydrożna kapliczka warmińska. Różowa? Czemu nie!  Opin - Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego konsekrowany w 1400 roku. Swój gotycki charakter stracił odbudowany po pożarze na poczatku XIX wieku.  Zachowany odcinek około 100-metrowy podłużnych wałów średniowiecznych lub jeszcze z czasów plemion pruskich. Stanowiły one system umocnien nie do przebycia przez wrogów, wtedy jeszcze w gęstej puszczy... I rower byłby bezuzyteczny.
 Setki lat w naturalny sposób zniwelowały wysoki kiedyś wał zabezpieczony dodatkowo zasiekami z drzew i gęstych krzaków. Tylko miejcowi znali sekretne miejsca gdzie można było przejść lub przejechać koniem.  Bieniewo - Kościól św. Magdaleny i św. Rocha z XIV wieku kilkakrotnie odbudowywany ze zniszczeń. Obecny kościół wzniesiony był pod koniec XVIII wieku.  Kolejna kapliczka przydrożna pod wsią Wolnica. Miejsce, można by powiedzieć - Świątynia Zadumania.  Nasyp i przepust pod nim, na nieistniejącej linii kolejowej Orneta - Lidzbark Warmiński.
 Jak widać utwardzony nasyp to doskonały szlak rowerowy. Będzie to dobry temat na wycieczkę w przyszłości - co zachowło się na szlaku kolejowym z Ornety do Lidzbarka Warmińskiego?  Widok z nasypu kolejowego na drogę.  Piotraszewo - nazwiska osób cywilnych które zginęły z ręki Rosjan podczas działań wojennych w 1914 r na pamiątowym obelisku. Jednym słowem, malcziki zaszaleli!  Nazwiska żołnierzy z okolicy Piotraszewa poległych na różnych frontach Wielkiej Wojny, na co wskazują daty na pomniku.
 Piotraszewo - w środku wsi stoi doskonale zachowany i utrzymany obelisk upamietniający ofiary pierwszej wojny światowej.  Apostoł św. Bartłomiej. Patron kościoła w Piotraszewie.  Piotraszewo - kościół pierwotnie z XIV w i obecny odbudowany w XIX wieku.  Cios kamienny na rozstajach dróg pełniący kiedyś rolę drogowskazów. Ten, ciekawie uformowany przez przyrodę. Sporo takich kamieni jeszcze się zachowało. Na niektórych można jeszcze odczytać niemieckie nazwy wsi, do których wskazywały kierunek. Są też takie, które złodzieje wyrywają i wywożą z lasów...
 Widoczne ślady okopów z 1807 roku. Nieregularne doły na jedną lub dwie osoby?  Na pierwszym planie widać ślady okopów chroniących drogę przebiegającą dalej. Za drogą jest bagno - więc jest to jedyna droga wzdłuż lewego brzegu Łyny na północ. Trzeba pamietać, że w 1807 roku walki rosjsko-francuskie odbywały sie tu głównie o miejsca przepraw przez rzekę. A mostów nie było tak wiele jak dziś.  Szańce 1807.  Droga do Smolajn zabezpieczona okopami z czasów napoleońskich.

następne zdjęcia

informacje
trasy rowerowe
rower i okolice
agroturystyka
pogoda
forum
ciekawe linki
wyszukiwarka

galerie zdjęć
Olsztyn :: ulice

o nas
kontakt
wiki
nasi sponsorzy
statystyki
firefox



Zapraszamy do oddania głosu w poniższej ankiecie... Tym razem pytanie brzmi:
Co robisz na co dzień?
Uczę się w podstawówce
Uczę się w gimnazjum
Uczę się w liceum/szkole ponadgimnazjalnej
Studiuję kierunek związany z turystyką
Studiuję inny kierunek
Pracuję w branży turystycznej
Pracuję w innej branży
Prowadzę własną firmę
Jestem bezrobotny
Jestem na emeryturze
pokaż wyniki

2024-11-21, 326 dzień roku, imieniny Janusza, Konrada, Oliwiera
2001-2003 copyright © www.rowery.olsztyn.pl
serwis uruchomiony na serwerze firmy Yupo.pl