Od Jezioraka do Zalewu Wiślanego
 Od ponad 130 lat te szyny leżą w wodzie... i jeszcze wiele wody upłynie (w kanale) bez konieczności ich wymiany. W 1825 roku pruski inżynier Stenke, zaproponował rewolucyjne rozwiązane transportu statków po lądzie bez budowania śluz, które umożliwiło by pokonanie różnicy poziomu wody w kanałach i jeziorach. Siłę napędową lin ciagnących wózki ze statkami daje spiętrzona woda. Konstrukcje są proste i niezawodne będą działać bez prądu, elektroniki i komputerów jeszcze wiele lat. Kanał Ostródzko - Elbląski to również cała infrastruktura dróg i mostów powstałych na jego przecięciu.
 Jak widać wzdłuż kanału jest utwardzona droga doskonała do jazdy rowerem. Przed nami pochylnia Oleśnica. Obsługa dba o smarowanie lin i pozostałych urzadzeń oraz kosi trawę na terenie pochylni. Pasłęk - wieża gotyckiego kościoła z XIII w.
 Pasłęk - odbudowany zamek pokrzyżacki z XIII wieku, który posiadał własne obwarowania mimo wspólnych, miejskich murów obronnych. Pasłęk - budynek ratusza z XIV wieku. Pasłęk - kościół, zamek, ratusz i kamieniczki są otoczone murem obronnym co tworzy niepowtarzalny klimat dający pojęcie o układzie średniowiecznego miasteczka. Pasłęk - zachowana brama obronna w systemie murów obronnych okalających miasto.
 Pasłek - zachowane mury obronne okalające Stare Miasto. Trzeba jednak przyznać, że stojące za nimi bloki wyglądają dość dziwnie. Powinszować architektom... Rycerze strzegący granic gminy Młynary. Młynary - gotycki kościół. Wieś lokowana przez krzyżaków na miejscu starej osady pr114.jpg Jeden z odkrytych kurhanów cmentarzyska kurhanowego kultury zachodniobałtyjskiej na terenie Nadleśnictwa Zaporowo nad jeziorem Pierzchalskim.
 Jedyny chyba rezerwat archeologiczny w tej części Polski. Odkryta skrzynia kamienna, w której stawiano urny z prochami zmarłych. Jej wielkość oraz kamienny obwód kurhanu świadcza o dużej skali przedsięwzięcia lub o znaczeniu pochowanych tu ludzi. Jezioro Pierzchalskie utworzone sztucznie na rzece Pasłęce przez spiętrzenie wody przez elektrownię w Pierzchałach. Jez. Pierzchalskie - w okolicy rezerwat archeologiczny, ścieżka przyrodnicza, szkółka drzew i krzewów i parę innych ciekawych i uroczych miejsc.
 Pierzchały - kościół. Kamienna kostka leżąca na drodze z Braniewa do elektrowni Pierzchały. Mijamy Braniewo - dawną pozycję największego miasta Warmii można upatrywać w wielkości kilku zachowanych budynków.

poprzednie zdjęcia następne zdjęcia

informacje
trasy rowerowe
rower i okolice
agroturystyka
pogoda
forum
ciekawe linki
wyszukiwarka

galerie zdjęć
Olsztyn :: ulice

o nas
kontakt
wiki
nasi sponsorzy
statystyki
firefoxZapraszamy do oddania głosu w poniższej ankiecie... Tym razem pytanie brzmi:
Co robisz na co dzień?
Uczę się w podstawówce
Uczę się w gimnazjum
Uczę się w liceum/szkole ponadgimnazjalnej
Studiuję kierunek związany z turystyką
Studiuję inny kierunek
Pracuję w branży turystycznej
Pracuję w innej branży
Prowadzę własną firmę
Jestem bezrobotny
Jestem na emeryturze
pokaż wyniki

2024-02-29, 60 dzień roku, imieniny Lutosławy, Romana jak rok jest przestepny
2001-2003 copyright © www.rowery.olsztyn.pl
serwis uruchomiony na serwerze firmy Yupo.pl