Wzgórza Dylewskie
 Bryła rozłupanego granitu rapakivi o obwodzie 5 i wyskości 1 metra leżącego na północ od Jeziora Francuskiego na zboczu wzgórza w lesie leśnictwa Miejska Wola. Na północ od Jeziora Francuskiego w bukowym lesie, na zboczu stromego wzniesienia leży różowy granit o obwodzie ponad 10 i wysokości 1,6 metra. Na głazie wyryto prostokąt z napisem - Solidna i idealna szosa biegnąca przez środek Wzniesień Dylewskich, która praktycznie nie jest zaznaczona na mapach. Jak wieść gminna niesie, kiedyś w jednej z okolicznych wsi wyjechała zagubiona rosyjska wyrzutnia rakiet SS-20. Co by nie mówić, okolice te są idealne jeżeli chodzi o łączność i radiolokację.
 Na poprzednim zdjęciu widać było leżący kamień przy drodze. Teraz widoczne są na nim wyraźne ślady dłuta. Do dzisiejszych czasów nie zachowało się sporo głazów zanotowanych jeszcze w XIX wieku... A wszystko to za sprawą działalności człowieka. Od Jeziora Francuskiego na południe, przez wzniesienia prowadzi niebieski Szlak Grunwaldzki. Okolica tu bardzo zróżnicowana a i wiele przeróżnej wielkości kamieni porozrzucanych po zboczach, szczytach i wąwozach. Krzyż na pamiatkę katastrofy lotniczej z 4 lipca 1958 roku. Zginęło tu dwóch 26-letnich pilotów z Bydgoszczy. Był to podobno samolot AN-2 - popularny Kamień plebiscytowy z 1920. W Prusach Wschodnich po wygranym plebiscycie Niemcy w ten sposób czcili powrót tych ziem
 Pęknięty kamień. Samoczynnie? Czy ktoś mu pomógł? Po okolicznych wzgórzach morenowych zozsiana jest ogromna ilość kamieni o różnej wielkości i strukturze. W otoczeniu bukowego lasu udało nam się odszukać sporą ilość niewielkich kopczyków ułożonych ludzką ręką rozsianych na dość sporym terenie. Jest to być może cmentarzysko kurhanowe. Inna teoria mówi, że na terenie tym, ze względu na liche gleby ludność dawniej trudniła się pasterstwem i zbieraniem kamieni - jako jedynego, naturalnego tutejszego bogactwa. Kopczyki być może zostały przygotowane do wywózki. Zresztą w okolicy istniał zakład kruszenia kamieni, które wywożono kolejką wąskotorową. Po wielu głazowiskach ślad zaginął zupełnie. 
W najbliższym czasie archeolodzy zbadają to miejsce i być może wszystko się wyjaśni. I tak czasmi wygląda rowerowanie po Wzniesieniach Dylewskich. Później będzie jednak z górki. Wysoka Wieś - nocowaliśmy w iście królewskich warunkach. Dzięki Andrzeju!
 Droga z Wysokiej Wsi do Glaznot w porannym słońcu. Glaznoty - most nieistniejącej linii kolejowej Samborowo - Dąbrówno. Glaznoty - jak widać most niszczeje. Czy czeka go podobny los jak mosty w Stańczykach - czyli sprzedaż, ogrodzenie go i dalsze powolne umieranie? Glaznoty - grobowiec rodzinny Wilkowskich.
 Glaznoty - katolicki kościół neogotycki z 1903 roku z wolnostojącą drewnianą dzwonnicą. Glaznoty - dzwonnica kościała katolickiego a za nią widoczny dawny kościół ewangelicki powstały z przebudowanej XIV wiecznej światyni gotyckiej. Nasyp nieczynnej linii kolejowej pod Glaznotami. XIX-wieczny ewangelicko-augsburski cmentarz w Zajączkach z kaplicą grobową właścicieli majatku - Kramerów.
 Doskonale zachowana kaplica grobowa z ciosów kamiennych na cmentarzu w Zajączkach. Miejsce do odpoczynku przy Leśnictwie Napromek. Niska kultura i wandalizm ludzki to przyczyna, że tak niewiele jest takich miejsc na Warmii i Mazurach. A przecież miejsca takie powinny być rozsiane co kilka kilometrów. Pratnica - Baba Pruska wmurowana w ścianę kościoła gotyckiego z XIV wieku. Prątnica - symboliczne uśpienie pogańskich bożków przez moc światyni chrześcijańskiej.

poprzednie zdjęcia następne zdjęcia

informacje
trasy rowerowe
rower i okolice
agroturystyka
pogoda
forum
ciekawe linki
wyszukiwarka

galerie zdjęć
Olsztyn :: ulice

o nas
kontakt
wiki
nasi sponsorzy
statystyki
firefoxZapraszamy do oddania głosu w poniższej ankiecie... Tym razem pytanie brzmi:
Co robisz na co dzień?
Uczę się w podstawówce
Uczę się w gimnazjum
Uczę się w liceum/szkole ponadgimnazjalnej
Studiuję kierunek związany z turystyką
Studiuję inny kierunek
Pracuję w branży turystycznej
Pracuję w innej branży
Prowadzę własną firmę
Jestem bezrobotny
Jestem na emeryturze
pokaż wyniki

2024-06-14, 166 dzień roku, imieniny Bazylego, Elizy
2001-2003 copyright © www.rowery.olsztyn.pl
serwis uruchomiony na serwerze firmy Yupo.pl