Wzgórza Dylewskie
 Durąg - wieś, która po raz pierwszy w źródłach pisanych pojawiła się w 1328 r. Pierwotny kościół wybudowano w XIV w. a obecny wzniesiono w 1713 r. przez protestantów.  Durąg - niszczejąca kaplica na starej, ewangelickiej części cmentarza. W środku widoczne są trumny. Obok sporo strych nagrobków.  Wejście do kaplicy na cmentarzu w Durągu.  Słoneczny i bezwietrzny wczesnowiosenny dzień a my na włóczędze po Wzniesieniach Dylewskich. PIĘKNOŚCI :-)))))))))
 Dziadyk - cegła bramy wejściowej wiejskiego cmentarza (Cegielnia Górka pod Ostródą. Gladtke to zapewnie nazwisko właściciela firmy)  Dziadyk - wejście na stray wiejski cmentarz.  Dziadyk - nagrobek w objęciu drzew na wiejskim cmentarzu.  Dziadyk - kurhan z epoki brązu na środku pola. O tej porze roku nie sposób go przeoczyć.
Skorupa z kurhanu leżaca tuż obok na polu. Trzeba było tylko trochę się rozejrzeć. Orka bardzo często wydobywa na światło dzienne takie rzeczy.  Dziadyk - kolejny kurhan cmentarzyska. Po raz pierwszy gdy je odkryto było ich prawie dwadzieścia. Dziś znane jest położenie czterech kurhanów. My widzieliśmy trzy.  Droga ze wsi Rudno do Pietrzwałdu, którą jest poprowadzony czerwony szlak rowerowy z Ostródy na Górę Dylewską i z powrotem.  Kamień Ofiarny leżący w lesie pod Pietrzwałdem z charakterystycznymi wyżłobieniami na powierzchni.
 Kamień Ofiarny ma ponad 9 metrów obwodu i przypuszcza się, że około 2,5 metrów wysokości. Trudno to jednak jednoznacznie stwierdzić bez wykopania go...  Otoczenie Kamienia Ofiarnego to bukowy las i zróżnicowany teren.  Jezioro Francuskie. Rezerwat!  Kamień zwany Głazem leśnictwa Miejska Wola.
 Bryła rozłupanego granitu rapakivi o obwodzie 5 i wyskości 1 metra leżącego na północ od Jeziora Francuskiego na zboczu wzgórza w lesie leśnictwa Miejska Wola.  Na północ od Jeziora Francuskiego w bukowym lesie, na zboczu stromego wzniesienia leży różowy granit o obwodzie ponad 10 i wysokości 1,6 metra.  Na głazie wyryto prostokąt z napisem -  Solidna i idealna szosa biegnąca przez środek Wzniesień Dylewskich, która praktycznie nie jest zaznaczona na mapach. Jak wieść gminna niesie, kiedyś w jednej z okolicznych wsi wyjechała zagubiona rosyjska wyrzutnia rakiet SS-20. Co by nie mówić, okolice te są idealne jeżeli chodzi o łączność i radiolokację.
 Na poprzednim zdjęciu widać było leżący kamień przy drodze. Teraz widoczne są na nim wyraźne ślady dłuta. Do dzisiejszych czasów nie zachowało się sporo głazów zanotowanych jeszcze w XIX wieku... A wszystko to za sprawą działalności człowieka.  Od Jeziora Francuskiego na południe, przez wzniesienia prowadzi niebieski Szlak Grunwaldzki. Okolica tu bardzo zróżnicowana a i wiele przeróżnej wielkości kamieni porozrzucanych po zboczach, szczytach i wąwozach.  Krzyż na pamiatkę katastrofy lotniczej z  4 lipca 1958 roku. Zginęło tu dwóch 26-letnich pilotów z Bydgoszczy. Był to podobno samolot AN-2 - popularny  Kamień plebiscytowy z 1920. W Prusach Wschodnich po wygranym plebiscycie Niemcy w ten sposób czcili powrót tych ziem

poprzednie zdjęcia następne zdjęcia

informacje
trasy rowerowe
rower i okolice
agroturystyka
pogoda
forum
ciekawe linki
wyszukiwarka

galerie zdjęć
Olsztyn :: ulice

o nas
kontakt
wiki
nasi sponsorzy
statystyki
firefox



Zapraszamy do oddania głosu w poniższej ankiecie... Tym razem pytanie brzmi:
Co robisz na co dzień?
Uczę się w podstawówce
Uczę się w gimnazjum
Uczę się w liceum/szkole ponadgimnazjalnej
Studiuję kierunek związany z turystyką
Studiuję inny kierunek
Pracuję w branży turystycznej
Pracuję w innej branży
Prowadzę własną firmę
Jestem bezrobotny
Jestem na emeryturze
pokaż wyniki

2024-11-27, 332 dzień roku, imieniny Leonardy, Ody, Waleriana, Wirgiliusza
2001-2003 copyright © www.rowery.olsztyn.pl
serwis uruchomiony na serwerze firmy Yupo.pl