Wzgórza Dylewskie
 Glaznoty - katolicki kościół neogotycki z 1903 roku z wolnostojącą drewnianą dzwonnicą.  Glaznoty - dzwonnica kościała katolickiego a za nią widoczny dawny kościół ewangelicki powstały z przebudowanej XIV wiecznej światyni gotyckiej.  Nasyp nieczynnej linii kolejowej pod Glaznotami.  XIX-wieczny ewangelicko-augsburski cmentarz w Zajączkach z kaplicą grobową właścicieli majatku - Kramerów.
 Doskonale zachowana kaplica grobowa z ciosów kamiennych na cmentarzu w Zajączkach.  Miejsce do odpoczynku przy Leśnictwie Napromek. Niska kultura i wandalizm ludzki to przyczyna, że tak niewiele jest takich miejsc na Warmii i Mazurach. A przecież miejsca takie powinny być rozsiane co kilka kilometrów.  Pratnica - Baba Pruska wmurowana w ścianę kościoła gotyckiego z XIV wieku.  Prątnica - symboliczne uśpienie pogańskich bożków przez moc światyni chrześcijańskiej.
 Prątnica - kościół gotycki z XIV wieku, przebudowany około 1600 r, drewniana górna część wieży pochodzi z 1651 r. Babę Pruską znajdziemy w ścianie na prawo od wejścia głównego.  Łążyn - grodzisko nad jeziorem Zwiniarz. Wczesnośredniowieczne grody to warowne osady, których elementami obronnymi były najczęściej drewniano-ziemne wały, fosy, a niekiedy i palisady. Stanowiły one siedziby władców opolnych i plemiennych (później feudalnych), punkty strażnicze i wojskowe, administracyjne, lub tzw. refugia czyli miejsca schronienia dla okolicznej ludności w razie niebezpieczeństwa.  Łązyn - plateau wczesnośredniowiecznego grodziska. Elementem obronnym dla grodu, było samo jego usytuowanie w warunkach z natury niedostępnych lub trudno dostępnych. Naturalne warunki topograficzne zostały włączone w system fortyfikacyjny i miały duże znaczenie dla ewentualnej akcji obronnej.  Łązyn - widoczne podwójne wały grodziska które umocnione były palisadą. Nie mieli łatwo atakujący.
 Szosa gdzieś między Łążynem a Gutowem. Zrobiło się niestety pod silny wiatr i w efekcie niewiele ponad 10 km/h....  Gutowo - okazałe grodzisko tuż przy szosie...  Gutowo - grodzisko jest naprawdę imponujących rozmiarów. Po lewej widać w dole szosę i siedzącego Darka naprzeciwko.  Stare Miasto - krzyż na rozstajach w środku wsi.
 Stare Miasto - grodzisko. Według przekazów krzyżackich w rejon jeziora Dąbrowa Mała dotarła ok. 1266 roku wyprawa komtura dzierzgońskiego, tłumiącego dogasające już drugie powstanie pruskie i Krzyżacy zdobyli wtedy gród pruski.  Stare Miasto - widoczne wyraźnie wały grodziska. Krzyżacy po zdobyciu rozbudowali warownię a po kilknastu latach przenieśli się do Dąbrówna opuszczając gród.  Stare Miasto -  plateau grodziska z widocznym w tle jeziorem Dąbrowa Mała.  Mijamy pole bitwy grunwaldzkiej... jest cały czas pod wiatr :-(
 Dworzec kolejowy w Olsztynku - jak większość takich obiektów jego stan pozostawia wiele do życzenia.  Pożegnanie....Do następnego razu !  Wzniesienia Dylewskie.

poprzednie zdjęcia

informacje
trasy rowerowe
rower i okolice
agroturystyka
pogoda
forum
ciekawe linki
wyszukiwarka

galerie zdjęć
Olsztyn :: ulice

o nas
kontakt
wiki
nasi sponsorzy
statystyki
firefox



Zapraszamy do oddania głosu w poniższej ankiecie... Tym razem pytanie brzmi:
Co robisz na co dzień?
Uczę się w podstawówce
Uczę się w gimnazjum
Uczę się w liceum/szkole ponadgimnazjalnej
Studiuję kierunek związany z turystyką
Studiuję inny kierunek
Pracuję w branży turystycznej
Pracuję w innej branży
Prowadzę własną firmę
Jestem bezrobotny
Jestem na emeryturze
pokaż wyniki

2024-11-26, 331 dzień roku, imieniny Delfiny, Justyny, Konrada, Lechosława, Sylwestra
2001-2003 copyright © www.rowery.olsztyn.pl
serwis uruchomiony na serwerze firmy Yupo.pl