Wzgórza Dylewskie
 Pęknięty kamień. Samoczynnie? Czy ktoś mu pomógł? Po okolicznych wzgórzach morenowych zozsiana jest ogromna ilość kamieni o różnej wielkości i strukturze.  W otoczeniu bukowego lasu udało nam się odszukać sporą ilość niewielkich kopczyków ułożonych ludzką ręką rozsianych na dość sporym terenie. Jest to być może cmentarzysko kurhanowe. Inna teoria mówi, że na terenie tym, ze względu na liche gleby ludność dawniej trudniła się pasterstwem i zbieraniem kamieni - jako jedynego, naturalnego tutejszego bogactwa. Kopczyki być może zostały przygotowane do wywózki. Zresztą w okolicy istniał zakład kruszenia kamieni, które wywożono kolejką wąskotorową. Po wielu głazowiskach ślad zaginął zupełnie. 
W najbliższym czasie archeolodzy zbadają to miejsce i być może wszystko się wyjaśni.  I tak czasmi wygląda rowerowanie po Wzniesieniach Dylewskich. Później będzie jednak z górki.  Wysoka Wieś - nocowaliśmy w iście królewskich warunkach. Dzięki Andrzeju!
 Droga z Wysokiej Wsi do Glaznot w porannym słońcu.  Glaznoty - most nieistniejącej linii kolejowej Samborowo - Dąbrówno.  Glaznoty - jak widać most niszczeje. Czy czeka go podobny los jak mosty w Stańczykach - czyli sprzedaż, ogrodzenie go i dalsze powolne umieranie?  Glaznoty - grobowiec rodzinny Wilkowskich.
 Glaznoty - katolicki kościół neogotycki z 1903 roku z wolnostojącą drewnianą dzwonnicą.  Glaznoty - dzwonnica kościała katolickiego a za nią widoczny dawny kościół ewangelicki powstały z przebudowanej XIV wiecznej światyni gotyckiej.  Nasyp nieczynnej linii kolejowej pod Glaznotami.  XIX-wieczny ewangelicko-augsburski cmentarz w Zajączkach z kaplicą grobową właścicieli majatku - Kramerów.
 Doskonale zachowana kaplica grobowa z ciosów kamiennych na cmentarzu w Zajączkach.  Miejsce do odpoczynku przy Leśnictwie Napromek. Niska kultura i wandalizm ludzki to przyczyna, że tak niewiele jest takich miejsc na Warmii i Mazurach. A przecież miejsca takie powinny być rozsiane co kilka kilometrów.  Pratnica - Baba Pruska wmurowana w ścianę kościoła gotyckiego z XIV wieku.  Prątnica - symboliczne uśpienie pogańskich bożków przez moc światyni chrześcijańskiej.
 Prątnica - kościół gotycki z XIV wieku, przebudowany około 1600 r, drewniana górna część wieży pochodzi z 1651 r. Babę Pruską znajdziemy w ścianie na prawo od wejścia głównego.  Łążyn - grodzisko nad jeziorem Zwiniarz. Wczesnośredniowieczne grody to warowne osady, których elementami obronnymi były najczęściej drewniano-ziemne wały, fosy, a niekiedy i palisady. Stanowiły one siedziby władców opolnych i plemiennych (później feudalnych), punkty strażnicze i wojskowe, administracyjne, lub tzw. refugia czyli miejsca schronienia dla okolicznej ludności w razie niebezpieczeństwa.  Łązyn - plateau wczesnośredniowiecznego grodziska. Elementem obronnym dla grodu, było samo jego usytuowanie w warunkach z natury niedostępnych lub trudno dostępnych. Naturalne warunki topograficzne zostały włączone w system fortyfikacyjny i miały duże znaczenie dla ewentualnej akcji obronnej.  Łązyn - widoczne podwójne wały grodziska które umocnione były palisadą. Nie mieli łatwo atakujący.
 Szosa gdzieś między Łążynem a Gutowem. Zrobiło się niestety pod silny wiatr i w efekcie niewiele ponad 10 km/h....  Gutowo - okazałe grodzisko tuż przy szosie...  Gutowo - grodzisko jest naprawdę imponujących rozmiarów. Po lewej widać w dole szosę i siedzącego Darka naprzeciwko.  Stare Miasto - krzyż na rozstajach w środku wsi.

poprzednie zdjęcia następne zdjęcia

informacje
trasy rowerowe
rower i okolice
agroturystyka
pogoda
forum
ciekawe linki
wyszukiwarka

galerie zdjęć
Olsztyn :: ulice

o nas
kontakt
wiki
nasi sponsorzy
statystyki
firefox



Zapraszamy do oddania głosu w poniższej ankiecie... Tym razem pytanie brzmi:
Co robisz na co dzień?
Uczę się w podstawówce
Uczę się w gimnazjum
Uczę się w liceum/szkole ponadgimnazjalnej
Studiuję kierunek związany z turystyką
Studiuję inny kierunek
Pracuję w branży turystycznej
Pracuję w innej branży
Prowadzę własną firmę
Jestem bezrobotny
Jestem na emeryturze
pokaż wyniki

2024-11-27, 332 dzień roku, imieniny Leonardy, Ody, Waleriana, Wirgiliusza
2001-2003 copyright © www.rowery.olsztyn.pl
serwis uruchomiony na serwerze firmy Yupo.pl