Zalew Sulejowski
Piotrków Trybunalski-Sulejów-Tomaszów Mazowiecki (56 km)
autor :: Piotr Gapiński :: 2004-06-19 17:01:22 :: komentarze :: drukuj


Zielony szlak rowerowy dookoła Zalewu Sulejowskiego. Co ciekawe, szlak ten ma prawie identyczny przebieg jak ten oznaczony kolorem czerwonym (tyle, że czerwone znaczki są mało widoczne i wymagają renowacji); Zarzęcin
wszystkie zdjęcia
Trasę rozpocząłem w Piotrkowie Trybunalskim. Miasto ma bardzo ciekawą historię. Od połowy XIVw. było to miejsce zjazdów szlachty oraz (od XVw.) sejmików. Łącznie odbyło się w Piotrkowie 38 sejmów walnych, 29 synodów duchowieństwa i 52 zjazdy generalne i prowincjonalne. Ostatnie posiedzednie sejmu w tym mieście odbyło się w 1567r.To właśnie dzięli licznym zjazdom i sejmikom Piotrków został nazwany Trybunalskim.
Z czasów dawnej świetności zachowało się wiele zabytków m.in. fragmenty murów miejskich, zamek królewski, zabudowania klasztoru Dominikanów czy kamienice wokół Rynku i przyległych ulic.
Z dworca PKP na którym wysiadłem z pociągu od razu pojechałem w stronę centrum (ulicami POW i Słowackiego). Ulicą Rwańską dojechałem do Rynku Trybunalskiego - centrum miasta. Na zachód od placu, przy ulicy Zamkowej "odnalazłem" zamek królewski. Trzeba przyznać, że jak na zamek budowla wygląda trochę dziwnie...

Piotrków postanowiłem opuścić jadąc niebieskim szlakiem (wymyśliłem, że po drodze "przesiądę" się czerwony szlak, którym dojadę do Sulejowa). Ruszyłem więc w stronę Sulejowa (na rondzie trzeba pojechać ul. Sulejowską) i na wysokości jeziora Bugaj skręciłem w lewo (osiedle Wierzeje). Oczywiście czerwonego szlaku nie znalazłem - pojechałem więc przez las aż do drogi Koło-Przygłów a później Przygłów-Sulejów.
Leśne drogi okazały się bardzo piaszczyste - to był przedsmak tego co czekało mnie za Sulejowem...
Drogę z Przygłowa do Sulejowa pokonałem jadąc wygodnyą trasą rowerową biegnącą równolegle do drogi. Drogi na skróty nie ma - jedyna przeprawa przez Pilicę znajduje się w Sulejowie. Przez rzekę trzeba przejechać by dostać się do zabytkowego zespołu klasztornego cystersów (prawy brzeg Pilicy) - mimo, że zabudowania widać doskonale po lewej stronie zaraz po wjeżdzie do Sulejowa.
Za mostem nad Pilicą skręciłem w lewo kierując się na niewielkie wzgórze nad rzeką. Muszę przyznać, że klasztor robi niesamowite wrażenie. Klasztor cysterski został ufundowany w 1176r. a obecnie to jeden z najlepiej zachowanych warownych zespołów cysterskich w Europie. Ciekawostką jest to, że zabudowania były otoczone murem - część umocnień zachowało się w całkiem dobrym stanie do dzisiaj. Na miejscu jest też restauracja i hotel (cen nie sprawdzałem).
Przed bramą opactwa znalazłem informacje o zielonym szlaku rowerowym (wytyczonym dzięki pieniążkom UE). Do informacji podszedłem z "pewną dozą nieśmiałości" bo nigdzie nie widziałem oznaczeń a jedynie rozmieszczone z rzadka "stacje" z tabliczkami. Wybrałem niebieski szlak, którym dojechałem aż do Suliszewic. Szlak prowadził piaszczystymi polnymi/leśnymi drogami brzegiem Zalewu Sulejowskiego. Muszę powiedzieć, że droga była męcząca - w okolicy Karolinowa i Tresty trzeba było pchać/ciągnąć rower przez piaszczyste wydmy.
W Treście odbiłem w prawo i asfaltową drogą dojechałem do zapory na Pilicy. To właśnie spiętrzenie tej rzeki umożliwiło utworzenie zalewu i uregulowało lewy dopływ Wisły (Zalew Sulejowski to także źródło wody pitnej dla oddalonej o 50km Łodzi). Nad Zalewem powstało wiele ośrodków wypoczynkowych. Kolejną atrakcją Smardzewic jest stacja hodowlana żubrów (założona w 1936r.). Na miejsce można dostać się skręcając w prawo, w drogę tuż za kościołem. Dalej wystarczy kierować się drogowskazami. Żubry można podziwiać za niewielką opłatą (2,20/3,30zł) - codziennie w godzinach 9-16. Ja trafiłem trochę po 16ej - niestety o tej porze żubry nie mają ochoty na pozowanie do zdjęć.

Ostatnią ciekawostką przed dotarciem do Tomaszowa jest rezerwat Niebieskie Źródła. Rezerwat został utworzony w 1961r. na powierzchni 29ha (całkiem niewielki). Niebieskie Źródła to dwa wywietrzeliska oddzielone od siebie wyspą - w każdym pulsuje kilkanaście gejzerów. Drgający piasek widziany przez taflę wody posiada niepowtarzalną barwę.

Ulicami A.F.Modrzewskiego i Św.Antoniego dojechałem do centrum Tomaszowa Mazowieckiego. Miasto robi bardzo pozytywne wrażenie. Więcej na temat Tomaszowa przy okazji kolejnej wyprawy.
Powrót do domu - z dworca kolejowego PKP (dojazd z centrum ulicami Konstytucji 3Maja, ks.J.Popiełuszki, Dworcową).

Autor:  Piotr Gapiński
komentarze :: 10
informacje
trasy rowerowe
rower i okolice
agroturystyka
pogoda
forum
ciekawe linki
wyszukiwarka

galerie zdjęć
Olsztyn :: ulice

o nas
kontakt
wiki
nasi sponsorzy
statystyki
firefox



Zapraszamy do oddania głosu w poniższej ankiecie... Tym razem pytanie brzmi:
Co robisz na co dzień?
Uczę się w podstawówce
Uczę się w gimnazjum
Uczę się w liceum/szkole ponadgimnazjalnej
Studiuję kierunek związany z turystyką
Studiuję inny kierunek
Pracuję w branży turystycznej
Pracuję w innej branży
Prowadzę własną firmę
Jestem bezrobotny
Jestem na emeryturze
pokaż wyniki

2024-12-13, 348 dzień roku, imieniny Lucji, Łucji, Otylii
2001-2003 copyright © www.rowery.olsztyn.pl
serwis uruchomiony na serwerze firmy Yupo.pl