Mauzoleum Hindenburga
Olsztyn-Sząbruk-Dorotowo-Olsztynek (70 km)
autor :: Piotr Gapiński :: 2001-04-15 18:25:05 :: komentarze :: drukuj


Widok na Tannenberg; W pomysłowy sposób poradzono sobie z problemem koszeniem trawy na okolicznych polach; Sudwa
wszystkie zdjęcia
W okolicach Olsztynka znajdują się ruiny mauzoleum Hindenburga - symbolu chwały oręża niemieckiego przedwojennych czasów świetności Prus Wschodnich. Na miejsce można dotrzeć jadąc do Olsztynka jedną z tras opisywanych przez nas wcześniej i kierując się do wsi Sudwa (przed Zajazdem Mazurskim należy skręcić w lewo).

W czasie I wojny światowej, 26-30 sierpnia 1914, na wschód od Tannenbergu (obecnie Stębark) doszło do przegranej bitwy rosyjskiej 2. Armii dowodzonej przez generała A.W. Samsonowa z niemiecką 8. Armią generała P. von Hindenburga. 120 tys. żołnierzy rosyjskich dostało się do niewoli. Niemcy nadali bitwie nazwę miejscowości, która nie była terenem walk, aby stała się symbolem odwetu za zwycięstwo Polaków i Litwinów w 1410 w bitwie pod Grunwaldem (które w historiografii niemieckiej nosi nazwę bitwy pod Tannenbergiem).

Pomnik zwycięstwa pod Tannenbergiem był budowany przez 3 lata kosztem 250 tysięcy ówczesnych marek i został odsłonięty 18 września 1927r. w 80 rocznicę urodzin Hindenburga. Oparty na planie równobocznego ośmiokąta w połowie długości każdej ze ścian posiadał granitową wieżę wysokości 23m o podstawie 9m na 9 m, czyli 81m kw. Przekątna dziedzińca liczyła 100m, a pole powierzchni wnętrza - ok. 7800m kw. (3/4 ha). Mur łączący poszczególne wieże, wykonany został ze specjalnej cegły i wznosił się na wysokość ok. 6m, ściany były podwójne z arkadowymi podcieniami. W okolicach mauzoleum urządzono aleje spacerowe oraz park. Mimo iż to była budowla ogromnych rozmiarów to co z niej zostało bardzo trudno dzisiaj odnaleźć. W 1945 roku Niemcy, przed wycofaniem się przed Armią Czerwoną, wysadzili w powietrze część mauzoleum - reszty dzieła zniszczenia dokonali Polacy. Najpierw zerwano granitowe płyty z dziedzińca, które posłużyły jako materiał budowlany przy budowie Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej w Olsztynie, potem wyburzono pozosałości murów by w końcu urządzić w tym miejscu strzelnicę.
W chwili obecnej miejsce w kórym stało mauzoleum wygląda jak zagłębiony stadion, przedzielony dwoma poprzecznymi "murkami". Na obrzeżach wystaje nieco gruzu, ale ogólnie jest to totalna ruina porośnięta dziką różą, bzem i tarniną. Trzeba mieć naprawdę bujną wyobraźnię by w tym miejscu dostrzec miejsce kultu (stąd i brak zdjęć przedstawiających stan obecny).
Z czasów świetności mauzoleum zachowały się praktycznie tylko okoliczne mogiły żołnierzy poległych podczas I Wojny Światowej oraz pomnik ku czci ofiar obozu jenieckiego Stalag IBHohenstein w okolicach Królikowa (II Wojna Światowa).

Więcej szczegółów na temat Mauzoleum Hindenburga można znaleźć pod adresami: ps. zdjęcia dołączone do tej trasy pochodzą z różnych stron internetu...

Autor:  Piotr Gapiński
komentarze :: 0
informacje
trasy rowerowe
rower i okolice
agroturystyka
pogoda
forum
ciekawe linki
wyszukiwarka

galerie zdjęć
Olsztyn :: ulice

o nas
kontakt
wiki
nasi sponsorzy
statystyki
firefox



Zapraszamy do oddania głosu w poniższej ankiecie... Tym razem pytanie brzmi:
Co robisz na co dzień?
Uczę się w podstawówce
Uczę się w gimnazjum
Uczę się w liceum/szkole ponadgimnazjalnej
Studiuję kierunek związany z turystyką
Studiuję inny kierunek
Pracuję w branży turystycznej
Pracuję w innej branży
Prowadzę własną firmę
Jestem bezrobotny
Jestem na emeryturze
pokaż wyniki

2024-11-21, 326 dzień roku, imieniny Janusza, Konrada, Oliwiera
2001-2003 copyright © www.rowery.olsztyn.pl
serwis uruchomiony na serwerze firmy Yupo.pl