|
Ślubowo
Ciechanów-Koźniewo Wielkie-Ślubowo-Sońsk-Nasierowo-Ciechanów (58 km)
autor :: Dariusz Felba :: 2004-04-20 20:33:16 :: komentarze :: drukuj
Koniec marca, kalendarzowa wiosna. Jak zwykle, wyjechałem tuż po wschodzie słońca. Tym razem skierowałem się na południe. Minąłem krubińskie stawy i wjechałem w las. Po kilku minutach zostawiłem za sobą ukryte za drzewami zabudowania leśniczówki Bardonki. Kolejne kilka minut i dotarłem do położonej za lasem wsi Bieńki-Karkuty. Przede mną rozciągały się mazowieckie równiny (jak Wszystkim wiadomo, na południe od Ciechanowa jest płasko i nieciekawie ;-). Przydrożne łąki i pola pokrywał szron. Mimo słonecznej pogody było chłodno, więc przemknąłem przez Gołotczyznę i Sońsk, nie zwracając na razie uwagi na miejscowe atrakcje. Ok. 1 km za Sońskiem odbiłem na płd. wsch., w kierunku Koźniewa Wielkiego.
Koźniewo Wielkie.
Wieś w gminie Sońsk.
ciekawostki:
- dwór modrzewiowy z XVIII w., pierwotnie barokowy, później przebudowany
- przy dworze pozostałości dworskiego parku.
- ok. 1,5 km na płd. wsch. od wsi - przysiółek Ostaszewo-Lejce. W tym rejonie istniała kiedyś duża wieś Lewice wzm. w XIII w. W pobliżu, nad rzeczką Kolnicą znajdują się ponoć ślady jakiejś starej budowli, której niestety nie udało mi się zlokalizować.
We wsi zarządziłem krótki odpoczynek, po czym ruszyłem w poszukiwaniu śladów wspomnianych powyżej Lewic. Poszukiwania zakończyły się fiaskiem. Nad rzeczką na skraju Lejc odnalazłem jakieś ruiny, ale pochodziły one raczej z czasów współczesnych, a z całą pewnością nie ze średniowiecza. Nie tracąc dobrego nastroju wróciłem na szosę i obrałem kierunek płd. zach. - do Ślubowa. Do wioski dotarłem jadąc przez dość niezwykły topolowy las.
Ślubowo.
Wieś w gminie Sońsk, położona na skraju lasu ślubowskiego.
Tam obejrzałem zabytkowy kościółek i dość niezwykłą kapliczkę oraz pokręciłem się trochę po wsi. Moją uwagę przyciągnęły dobrze zachowane dworskie czworaki. Nie udało mi się obejrzeć dworów ukrytych w starym parku. Park (własność prywatna) był pilnie strzeżony przez sforę psów. Ze wsi skierowałem się na płn.zach. i ponownie jadąc przez las dotarłem do Gąsocina.
Gąsocin.
Wieś położona ok. 17 km na płd. wsch.od Ciechanowa, przy linii kolejowej Warszawa-Gdańsk. Tam budynek dworca pamiętający czasy Kolei Nadwiślańskiej.
Minąłem "żywcem" przeniesiony z westernu budynek stacji PKP, przejechałem przez wieś i po kilku kilometrach dotarłem do pominiętego wcześniej Sońska.
Sońsk.
Wieś gminna położona nad rz. Soną, 13 km na płd.wsch. od Ciechanowa, stary ośrodek parafialny (prawdopodobnie z XII w.). Wieś wzm. w 1385 r. jako własność szlachecka.
ciekawostki:
- na lewym brzegu Sony "szwecki okop" - grodzisko datowane na XI/XII w.
- kościół neogotycki z 1905 r.
Przejechałem przez most na Sonie i wkrótce znalazłem się w sąsiadującej z Sońskiem Gołotczyźnie.
Gołotczyzna.
Wieś położona 11 km na płd. wsch. od Ciechanowa, związana z dwiema postaciami polskiego pozytywizmu: pisarzem i czołowym publicystą tamtego okresu - Aleksandrem Świętochowskim oraz Aleksandrą Bąkowską - ówczesną właścicielką wsi. Za ich sprawą w latach 1909-1912 powstały: szkoła gospodarstwa domowego dla dziewcząt, zlokalizowana w dworze A. Bąkowskiej oraz Bratne - szkoła rolnicza dla chłopców.
ciekawostki:
- zespół dworsko-parkowy z XIX w. Tam "Krzewnia" - budynek, w którym mieszkał i pracował A. Świętochowski, "Dworek" - dwór A. Bąkowskiej, oficyna, bud. gospodarcze, w parku m.in. okazy starych świerków.
- drewniana willa z 1937 r. "Alma", w której spędził ostatni rok życia A. Świętochowski.
W czasie gdy ja "włóczyłem się" od wioski do wioski, słońce pięło się coraz wyżej, coraz silniej ogrzewając świat. Podczas odpoczynku w parku odkryłem, że zrobiło się całkiem wiosennie - szkoda już wracać do domu. Modyfikując swoją trasę odbiłem na płn.wsch., do Ciemniewka.
Ciemniewko.
Wieś w gminie Sońsk, zlokalizowana kilka km na płn.wsch. od Gołotczyzny. Tam, nad brzegiem Sony, kościół drewniany oraz dzwonnica z XIX w.
Dla takiego widoku warto było nadłożyć kilka kilometrów. Wracam do domu. Gruntową, miejscami wyboistą i piaszczystą drogą dojechałem do wsi Nasierowo Górne, a stamtąd już asfaltem (niestety pod dość silny wiatr) do domu. Pierwsza wiosenna (i bardzo udana) wyprawa dobiegła końca. Opisy następnych już wkrótce :-).
Miejscowości na trasie:
Ciechanów-Gołotczyzna-Sońsk-Koźniewo Wielkie-Ostaszewo Lejce-Ślubowo-Gąsocin-Sońsk-Gołotczyzna-Ciemniewko-Nasierowo-Ciechanów
Patrz też:
Ciechanów: opis trasy nr 70
|
Autor:
Dariusz Felba |
komentarze :: 9 |
|
|
|
informacje
trasy rowerowe
rower i okolice
agroturystyka
pogoda
forum
ciekawe linki
wyszukiwarka
galerie zdjęć
Olsztyn :: ulice
o nas
kontakt
wiki
nasi sponsorzy
statystyki
firefox
|