Krawędź opinogórska
Ciechanów-Opinogóra-Przywilcz-Grudusk-Ciechanów (52 km)
autor :: Dariusz Felba :: 2004-02-22 21:24:12 :: komentarze :: drukuj


Wzgórze zamkowe - miejsce po dawnym dworze - Opinogóra
wszystkie zdjęcia
Krawędź opinogórska to wał morenowy ciągnący się od płn. z rejonu Gruduska na płd. po Opinogórę. Znaczna część opisanej poniżej trasy biegnie grzbietem tegoż wału, co czyni ją widokowo atrakcyjną, również w zimowej scenerii.
Zachęcony wcześniejszymi opisami zimowych wypraw (patrz opisy nr 68 i 75), ubrany "na cebulkę" i zaopatrzony w termos z gorącym napojem własnej receptury ;-), mroźnym porankiem wyruszyłem z Ciechanowa w kierunku Opinogóry.
Słoneczny lutowy dzień i kryształowo przejrzyste powietrze stwarzały świetne warunki do obserwacji terenu. Na mijanej po drodze rzeczce Sonie zaobserwowałem ciekawe zjawisko świetlne ;-), następnie minąłem wieś Kąty i wkrótce dojechałem do widocznego z daleka, porośniętego drzewami wzgórza z bielejącą pośrodku wieżą opinogórskiego zameczku.

Opinogóra (Opinagóra).
Wieś gminna ok. 8 km na wsch. od Ciechanowa, wzm. w 1185 r., niegdyś własność książąt mazowieckich. W 1454 r. zmarł tutaj książę Bolesław IV. Po włączeniu w 1526 r. okolicznych ziem do Korony, wieś należała do tzw. starostwa niegrodowego (podlegającego bezpośrednio królowi) i jako taka została dożywotnio nadana rodzinie Krasińskich. Bonaparte, po zajęciu Mazowsza, w 1811 r. przekazał posiadłość hrabiemu Wincentemu Krasińskiemu, po którym odziedziczył ją poeta Zygmunt Krasiński. Majątek przetrwał w rękach Krasińskich do ostatniej wojny.
    ciekawostki:
  • późnoklasycystyczny kościół z 1875 r., wewnątrz cenne dzieła sztuki, w podziemiach groby Krasińskich.
  • na przykościelnym cmentarzu położonym wsród drzew na stoku wzgórza zabytkowe nagrobki osobistości z otoczenia Wincentego i Zygmunta Krasińskich.
  • zameczek neogotycki z 1843 r. - prezent ślubny dla Zygmunta Krasińskiego od jego ojca, obecnie Muzeum Romantyzmu.
  • oficyna zamkowa z pocz. XIX w.
  • domek z podcieniem na kolumnach z pocz. XIX w.
  • położony na morenowym wzgórzu park krajobrazowy z zabytkowymi obiektami, m.in.: rządcówka, ruiny oranżerii, krzyż upamiętniający śmierć Bolesława IV, ławeczka Amelii Załuskiej, pomnik poety Z. Krasińskiego.
Poruszałem się dalej parkową aleją w kierunku kościoła, następnie pod górkę do zamku, obserwując mijane po drodze zabytkowe budowle i inne obiekty. Po drugiej stronie parku wyjechałem na szosę i skierowałem się na północ. Obejrzałem cmentarz wojenny z lat 1914-1918 znajdujący się na peryferiach wsi i rozpocząłem kilkunastokilometrowy podjazd po grzbiecie morenowego wału. Droga, początkowo falująca przez morenowe wzgórza, wkrótce zaczęła prawie równomiernie się wspinać, co psuło nieco komfort jazdy. Rekompensował to wspaniały widok doliny ciągnącej się na zachód od krawędzi wału. Z każdym metrem nabieranej wysokości widok stawał się coraz bardzej rozległy. Minąłem Dzbonie, Kołaki i Lipę i dojechałem do Koziczynka.
Koziczynek.
Wioska ok. 10 km na płn. od Opinogóry, zlokalizowana na szczycie wału morenowego. Ze stoku rozległy widok na położone o ok. 50 m niżej obszary z Szulmierzem na pierwszym planie i Ciechanowem na horyzoncie.
    ciekawostki:
  • na skraju stoku kościół drewniany z XVIII w., wewnątrz rokokowy ołtarz główny.
  • przy kościele dzwonnica drewniana z XIX w.
  • w mur otaczający kościół wmurowane płyty nagrobne, prawdopodobnie przeniesione z miejsca budowy muru.
Rowerowa wspinaczka zakończyła się w okolicach wsi Przywilcz. Z tego miejsca można dostrzec oddalony o kilkanaście km na południe Ciechanów oraz równie oddalone w kier. północno-zachodnim okolice Mławy. Dalej czekał mnie zjazd na zachód, do drogi Ciechanów - Mława. Po pokonaniu kilku kolejnych wzgórz dojechałem do punktu zwrotnego mojej trasy - Gruduska. Tam wdrapałem się na "Zieloną Górę" - grodzisko z XI w., po czym udałem się w drogę powrotną do Ciechanowa (patrz opis trasy nr 70).
W Szulmierzu obejrzałem miejscowy dwór z 1874 r. - miejsce pobytu Stefana Żeromskiego. Kolejne 10 km jazdy i znalazłem się w moim rodzinnym mieście. Jeszcze tylko z aparatem fotograficznym odwiedziłem miejscowe zabytki i kolejna wyprawa dobiegła końca.

Miejscowości na szlaku:
Ciechanów-Kąty-Opinogóra-Dzbonie-Kołaki-Lipa- Koziczynek-Koziczyn-Nieborzyn-Przywilcz-Grudusk-Klary-Leśniewo- Szulmierz-Kalisz-Niestum-Przążewo-Ciechanów.

Zapraszam na trasę również wiosną i latem, gdy pola ubrane w zieleń łąk i ciepłe barwy zbożowych upraw prezentują się nie mniej korzystnie niż w zimowej szacie.

Autor:  Dariusz Felba
komentarze :: 3
informacje
trasy rowerowe
rower i okolice
agroturystyka
pogoda
forum
ciekawe linki
wyszukiwarka

galerie zdjęć
Olsztyn :: ulice

o nas
kontakt
wiki
nasi sponsorzy
statystyki
firefox



Zapraszamy do oddania głosu w poniższej ankiecie... Tym razem pytanie brzmi:
Co robisz na co dzień?
Uczę się w podstawówce
Uczę się w gimnazjum
Uczę się w liceum/szkole ponadgimnazjalnej
Studiuję kierunek związany z turystyką
Studiuję inny kierunek
Pracuję w branży turystycznej
Pracuję w innej branży
Prowadzę własną firmę
Jestem bezrobotny
Jestem na emeryturze
pokaż wyniki

2024-09-17, 261 dzień roku, imieniny Franciszka, Hildegardy, Lamberta
2001-2003 copyright © www.rowery.olsztyn.pl
serwis uruchomiony na serwerze firmy Yupo.pl