Klewki
Olsztyn-Klebark Wielki-Klewki-Stary Olsztyn-Pieczewo (28 km)
autor :: Piotr Gapiński :: 2002-03-10 23:24:29 :: komentarze :: drukuj


Klebark Wielki, widok od strony drogi do Klewek
wszystkie zdjęcia
Jezioro Klebarskie odległe około 8km na wschód od Olsztyna to znakomity cel tras rowerowych biegnących w okolicy Olsztyna. Atutem tych terenów są przede wszystkim miejscowości o bogatej w ciekawostki przeszłości oraz piękne krajobrazy.
Trasa wiedzie w większości lokalnymi drogami asfaltowymi o niewielkiej różnicy wzniesień.
Wyruszamy z Olsztyna dobrze znaną trasą w kierunku Ostrzeszewa i Klebarka Wielkiego („czarny szlak” rowerowy gminy Purda). Na miejscu warto zwiedzić kościół z 1892r. (wybudowany w miejscu późnogotyckiego z 1581r., konsekrowanego przez biskupa Marcina Kromera). Na przykościelnym cmentarzu znajduje się kwatera wojenna z mogiłami z I wojny światowej gdzie pochowano żołnierzy armii niemieckiej i rosyjskiej poległych 31 sierpnia 1914 rok (echa bitwy pod Tannenbergiem).
W Klebarku Wielkim urodził się Jan Liszewski (1852-1894) – nauczyciel, założyciel i redaktor „Gazety Olsztyńskiej”.

Przed kościołem skręcamy w prawo w drogę biegnącą zachodnim brzegiem jeziora Klebarskiego. Z pobliskich wzgórz roztacza się przepiękny widok na okoliczne łąki, które powstały po opuszczeniu o parę metrów poziomu wody w jeziorze na początku XX wieku.
Docieramy do Klewek, wsi założonej w 1352r. Na lewo od drogi znajduje się kościół późnogotycki z XV wieku (odbudowany w 1720r. po pożarze). Tuż przed świątynią znajduje się obelisk z napisem „Unsere Helden 1914-18” (naszym bohaterom 1914-18) - pamiątka z czasów I wojny światowej.
Nieco dalej, po drugiej stronie drogi Olsztyn-Szczytno, nad jeziorem Linowskim położony jest pałac z 1801r. Do dzisiaj zachowały się też pozostałości zabytkowego parku (za torami kolejowymi). Pałac jest obecnie własnością prywatną.
Dalej jedziemy w kierunku Olsztyna by w miejscowości Szczęsne skręcić z drogi E53 w lewo, w kierunku Starego Olsztyna (4km). Według zachowanych dokumentów, to właśnie tutaj miało być lokowane miasto Olsztyn. Względy obronne zadecydowały jednak o przeniesieniu w 1353r. lokacji w bezpieczniejsze miejsce, w zakole Łyny. W XIV na te tereny docierały grabieżcze wyprawy Litwinów (w 1354r. doszczętnie zniszczyli Barczewo) i Krzyżaków.
W Starym Olsztynie zachował się dworek z przełomu XIX i XX wieku, który stanowił centrum okolicznego majątku. Jedziemy między dworkiem i budynkami gospodarczymi (na prawo od głównej drogi) by z łatwością dojechać do oddalonego o około 3km Olsztyna. Trasa prowadzi najpierw polną drogą przed ogródkami działkowymi a potem asfaltowymi ulicami dzielnicy Pieczewo. W mieście brak wydzielonych tras rowerowych oraz zakaz jazdy rowerem po ulicy skutecznie zniechęca do zbytniego wydłużania trasy. Chodnikami/ulicami Krasickiego, Synów Pułku i Pstrowskiego docieramy do centrum.

Autor:  Piotr Gapiński
komentarze :: 2
informacje
trasy rowerowe
rower i okolice
agroturystyka
pogoda
forum
ciekawe linki
wyszukiwarka

galerie zdjęć
Olsztyn :: ulice

o nas
kontakt
wiki
nasi sponsorzy
statystyki
firefox



Zapraszamy do oddania głosu w poniższej ankiecie... Tym razem pytanie brzmi:
Co robisz na co dzień?
Uczę się w podstawówce
Uczę się w gimnazjum
Uczę się w liceum/szkole ponadgimnazjalnej
Studiuję kierunek związany z turystyką
Studiuję inny kierunek
Pracuję w branży turystycznej
Pracuję w innej branży
Prowadzę własną firmę
Jestem bezrobotny
Jestem na emeryturze
pokaż wyniki

2024-11-21, 326 dzień roku, imieniny Janusza, Konrada, Oliwiera
2001-2003 copyright © www.rowery.olsztyn.pl
serwis uruchomiony na serwerze firmy Yupo.pl