Olsztyńska Strona Rowerowa
http://www.rowery.olsztyn.pl/?r=5

Las warmiński zimą
Jaroty-Ruś-Łańsk-Olsztyn (42 km)
Piotr Gapiński <piotr dot gapinski at wp dot pl> :: 2001-04-15 12:21:15

Piękny dzień. Jest sobota, świeci słoneczko, mało śniegu a to przecież luty. Strach by było zmarnować tak piękną, rowerową pogodę :-) Czas rozpocząć sezon - tym razem trasa "na rozgrzewkę" - Las Warmiński i okolice Łańska.
Wyjazd o godzinie 11'ej w kierunku Bartąga gdzie zatrzymujemy się by zobaczyć miejscowy kościół. Trasa dobrze znana, bez niespodzianek ale zaraz za Bartągiem należy skręcić w kierunku Gągławek i nasz entuzjazm opada. Dużo śniegu, dużo wody, rozmokła nawierzchnia drogi skutecznie opóźnia podróż. Cztery kilometry takiej trasy mogą zniechęcić każdego ale świdomość iż asfalt łańskich ścieżek jest już tak blisko bardzo dobrze motywuje :-) Kolejna niespodzianka! Tak wyczekiwana asfaltowa droga jest mocno oblodzona i tylko w miejscach gdzie słońcu udało się przebić przez las i roztopić lód widać połacie nawierzchni!
Nie zrażając się coraz większymi trudnościami (trzeba pamiętać żeby się nie rozpędzać zbyt bardzo bo hamowanie na lodzie jest dosyć kłopotliwe :-) skręcamy na lewo w kierunku Łańska i drogi Olsztyn-Butryny.
Okoliczności przyrody są (jak zawsze) cudowne. Pogoda wyśmienita i tylko trasa coraz bardziej śliska. Doszło do tego, że trzeba było prowadzić rowery przez ponad 5km! co zostało uwiecznione na zdjęciach.
Po dojściu do "szerszego asfaltu" (trasa Olsztyn-Butryny) można w końcu zapomnieć o maszerowaniu i podążać w jedynie słusznym kierunku.
Trasa może mało ciekawa ale jak już wcześniej zaznaczyłem, każdy wyjazd do lasu warmińskiego jest niezapomnianym przeżyciem. Szczególnie zimą.

powrót