Olsztyńska Strona Rowerowa
http://www.rowery.olsztyn.pl/?r=49

Las warmiński latem
Olsztyn-Łańsk-Ruś-Olsztyn (36 km)
Piotr Gapiński <piotr dot gapinski at wp dot pl> :: 2002-05-26 12:16:50

Las Warmiński to rezerwat wydzielony z kompleksu leśnego na południe od Olsztyna. Jesto to doskonały cel wycieczek rowerowych - urozmaicony teren, mieszane lasy, jeziora, zwierzęta, jagody, grzyby i asfaltowe ścieżki.
Trudno wyznaczać jakieś konkretne ścieżki, dysponując mapą można jeździć tam codziennie i zawsze odkrywać coś nowego. Proponowana trasa to tylko jedna z wielu możliwości.

Wyruszamy z centrum Olsztyna w kierunku Jarot (po drodze czeka nas zakaz jazdy rowerem po ulicach i fatalnej jakości chodniki). Na miejscu warto zobaczyć kapliczkę z XIXw. wkomponowaną w wybudowaną na początku lat 70 świątynię (wtedy Jaroty stały się dzielnicą Olsztyna). Niedaleko kościoła, przy ul. Jarockiej warto zobaczyć także pomnik upamiętniający miejsce aresztowania historyka i bojownika o polskość Warmii i Mazur - Wojciecha Kętrzyńskiego (był więziony w Olsztynie za pomoc udzieloną powstańcom styczniowym).
Wyjeżdżamy z Olsztyna i drogą w kierunku Butryn jedziemy aż do skrzyżowania z drogą do Nowej Wsi (około 8km). Trasa ta oznaczona jest kolorem żółtym - niestety wiedzie drogą wyjazdową z Olsztyna tak więc mimo iż jedziemy lasem trzeba uważać na samochody.
Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo i wjeżdżamy w leśną drogę (po paruset metrach droga z gruntowej zmieni się w asfaltową). Docieramy do opuszczonego domku myśliwskiego nad jeziorem Jełguń. Przepięknie położony - prawie niewidoczny w lesie. Kto wie - może należał do "imperium łańskiego"?
Mijamy po prawej stronie jezioro Jełguń i wjeżdzamy na teren rezerwatu. Przez wiele lat obszar ten był dostępny wyłącznie dla dygnitarzy rządów komunistycznych za sprawą powstałego tutaj "ośrodka wypoczynkowego Łańsk" (stąd też i nazwa "łańskie imperium"). Teraz przepiękne krajobrazy, przyroda i przede wszystkim wygodne ścieżki asfaltowe przyciągają turystów.
Trzymając się cały czas drogi asfaltowej jedziemy do zapory na rzece Łynie i do północnego krańca jeziora Ustrych. Niecałe 300m na północ przebiega zielony szlak pieszy - nasza droga powrotna do Olsztyna (około 10km jazdy leśną drogą). Trzymając się oznaczeń szlaku dojeżdżamy do malowniczo położonej wsi Ruś (tutaj czeka nas zjazd wybrukowaną drogą ze stromej góry :-). Skręcamy w lewo i ulicą asfaltową jedziemy aż do znaku informującego o trasie rowerowej (około 300m). Skręcamy w prawo i polną drogą jedziemy do Bartążka. Po drodze mijamy zarastające jezioro Kielarskie (w okolicy znajdują się ruiny dawnego dworku i pozostałości parku), górę z której często korzystają parolotniarze oraz jezioro Bartążek.
Zaraz za jeziorem skręcamy w prawo i drogą gruntową dojeżdżamy do asfaltowej jezdni (Olsztyn-Butryny, ta sama którą jechaliśmy wcześniej). Dzielnicami Jaroty i Nagórki docieramy do centrum Olsztyna.

Zobacz także opisy tras:

powrót