Województwo łódzkie, powiat łódzki-wschodni, gmina Nowosolna.
Lokalizacja: 51.7615N, 19.6321E [pokaż mapę]
Usytuowany na północno-wschodnich obrzeżach miasta Łodzi, na skraju wiączyńskiego lasu. Na planie prostokąta. Kwatery żołnierzy armii rosyjskiej i niemieckiej położone po przeciwległych stronach cmentarza. Zachowały się imienne nagrobki żołnierzy obydwu walczących stron (co jest ewenementem gdyż najczęściej żołnierzy armii rosyjskiej chowano w masowych, bezimiennych grobach). Pomniki z piaskowca ufundował łódzki przemysłowiec Karol Scheibler.
Pochowani są tu żołnierze polegli głównie podczas tzw. "operacji łódzkiej", w listopadzie i grudniu 1914 roku. Według różnych źródeł spoczywa tu od 2 do ponad 9 tysięcy żołnierzy armii niemieckiej i rosyjskiej. Prawdopodobnie w wyniku komasacji mogił przeprowadzanych w okresie międzywojennym XX wieku, przeniesiono tutaj poległych m.in. z likwidowanych obiektów w Olechowie, Natolinie, Andrespolu, Jarostach i Skoszewach. 29 listopada 2006 roku na cmentarzu pochowano, odnalezione w lasach niedaleko Dąbrowy, szczątki dziesięciu żołnierzy armii rosyjskiej poległych w listopadzie 1914 roku.
Od 2006 roku trwa systematyczne porządkowanie cmentarza: teren został ogrodzony drewnianym płotem i oczyszczony z podrostów drzew i krzaków. W prace zaangażowane jest Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne "Grupa Łódź".
Fot. Piotr Gapiński
Fot. Piotr Gapiński
Fot. Piotr Gapiński
Fot. Piotr Gapiński