Never give up, never surrender!

Niektórzy mówią iż jest to jedno z najważniejszych wydarzeń związanych z Amigą od czasu bankructwa firmy Commodore-Amiga w 1994 roku. 25 lipca 2007 roku, holenderski elektronik Dennis van Weeren udostępnił na licencji GPL3 kod źródłowy oraz schematy ideowe komputera "Minimig", który działa w oparciu o układ FPGA. Dokonał to czego Amiga Inc. nie była w stanie zrobić - samodzielnie zbudował odpowiednik Amigi 500 OCS1).

minimig.jpg Przygotowanie działającego prototypu zajęło prawie dwa lata. Efekt jest niesamowity. Na płytce drukowanej o wymiarach nano-ITX (12x12 cm) zmieścił się procesor MC68000 z 2MB RAM (512KB Kickstart, reszta pamięci dzielona między ChipRAM i FastRAM "Ranger") oraz programowalny układ FPGA Spartan-3 w którym za pomocą języka Verilog zaimplementowano specjalizowane układy Amigi (Agnus, Amber, Blitter, Copper, Denise, Gary, Paula). W odróżnieniu od oryginalnej konstrukcji, Minimig nie posiada stacji dysków i można go podłączyć do monitora VGA. Ładowanie programów odbywa się za pomocą kart pamięci MMC na których nagrane są pliki w formacie ADF (znanym z emulatora UAE2)).

Projekt nie jest trywialny i z pewnością nie jest przeznaczony dla początkujących elektroników. Jednak udostępnienie kompletu danych umożliwiających samodzielne złożenie Minimig uruchomiło lawinę maili w serwisach www poświęconych komputerom Amiga. Pojawiły się pierwsze zapowiedzi sprzedaży kompletnego sprzętu w cenie 60-80 funtów (koszt zależny od liczby chętnych). Być może będzie to sukces na miarę C64-DTV czy One Chip MSX. Jeżeli cena będzie rozsądna - ja również kupię Minimig'a. Na próbę :-)

Zobacz także:
http://home.hetnet.nl/~weeren001/
http://en.wikipedia.org/wiki/Minimig
http://www.amiga.org/

1) Amiga Original chipset
2) Unix Amiga Emulator