Olsztyńska Strona Rowerowa
http://www.rowery.olsztyn.pl/?r=99

Szlak opuszczonych semaforów
Rapa-Gołdap-Dubeninki-Stańczyki-Żytkiejmy-Wiżajny (106 km)
Piotr Gapiński <piotr dot gapinski at wp dot pl> :: 2005-04-17 10:17:49

Zgodnie z zapowiedzią sprzed kilku lat ponownie wybrałem się w trasę rowerową po północno-wschodniej części kraju. Podróż rozpocząłem w Rapie, 9km na północ od Bani Mazurskich. Miejscowość ta od XVIII wieku należała do pruskiego rodu baronów von Farenheid. Pałac - główna siedziba rodu znajdował się w Bejnunach (dziś obwód kaliningradzki - z pałacu zostały tylko ślady fundamentów).

Na początku XIX w. baron Friedrich von Farenheid zafascynowany legendami o niezwykłych właściwościach piramid zlecił wykonanie podobnej budowli w swoim majątku (budowlę zaprojektował duński rzeźbiarz Berthel Thorwaldsen). W rapskiej piramidzie-grobowcu, w 1811 r., jako pierwsza spoczęła 3-letnia córeczka barona, z kolei w 1849 r. sam twórca budowli (ostatni pochówek miał miejsce 28 lutego 1849 roku). Mimo, że piramida została wybudowana na podmokłym terenie (torfowisko) to ciała pochowanych uległy mumifikacji!
Fakt zmumifikowania zwłok w grobowcu przypisuje się kształtowi i specjalnie dobranej lokalizacji piramidy (według radiestetów podobno właśnie tutaj przecinają się 3 linie silnego promieniowania geomantycznego). Niestety grobowiec został zbeszczeszczony - trumny są pootwierane a zwłoki pozbawione głów...

Piramida w Rapie:
  • wysokość 15,9m
  • podstawa na planie kwadratu o boku 10,4m
  • kąt nachylenia ścian bocznych 68-70°
  • kąt nachylenia sklepienia wewnętrznego 51°52' (tak jak piramida Cheopsa)
W pobliskich

powrót