Olsztyńska Strona Rowerowa
http://www.rowery.olsztyn.pl/forum/?g=90

Czystość wody w Zalewie
Darek <dejot7 at gazeta dot pl> :: 2005-06-01 14:02:01

Właśnie się wybieram na wyprawę rowerową nad Zalew Sulejowski, więc z ciekawością przeczytałem i artykuł i dotychczasowe komentarze. Mam jedno pytanie: jak jest z czystością wody w Zalewie. Słyszałem, że na początku lat 90-tych było tragicznie, woda nie mieściła się nawet w III klasie czystości. Jak to jest teraz?
Jedna uwaga do artykułu. Piotrków zwie się Trybunalskim nie z powodu licznych zjazdów i sejmików szlacheckich, ale dlatego, że od 1578 roku aż do upadku I Rzeczypospolitej był jedną z dwóch siedzib Trybunału Koronnego. Trybunał w Piotrkowie był najwyższym sądem dla szlachty z części wielkopolskiej części Korony (drugą siedzibą Trybunału był Lublin, gdzie rozstrzygano sprawy szlachty małopolskiej).
powrót

Re: Czystość wody w Zalewie
Piotr <news at rowery dot olsztyn dot pl> :: 2005-06-01 21:22:08

W połowie lat 90-tych woda w zalewie faktycznie była w III klasie czystości (lub poza tą klasą).Teraz trudno powiedzieć. Zalew jest względnie płytki (średnio 3m) co powoduje, że woda się szybko nagrzewa i "kwitnie". Widać to najbardziej przy tamie w Smardzewicach.

Jeżeli chcesz mieć pewność - zadzwoń do sanepidu w Łodzi. Latem warto słuchać wiadomości w radiu. W przypadku np. ataku sinic na pewno dadzą znać wcześniej.
powrót