Olsztyńska Strona Rowerowa
http://www.rowery.olsztyn.pl/forum/?g=97

dylewo
michał żebrowski <meickel at wp dot pl> :: 2005-05-07 12:12:03

a tak w ogóle to jak można być w dylewie i nie obejrzeć parku (podworskiego)?
poza tym zaraz za parkiem na wschód od szosy przy skrzyżowaniu z brukowaną drogą polną na zachód stoi w polu zarośnięta górka a w środku wielka czterokomorowa ceglana cysterna na wodę (zamiast wieży ciśnień).
powrót

Re: dylewo
michał <5z3f at wp dot pl> :: 2005-05-07 21:31:26

Czepiasz sie szczegółów:)))) Gdybyś wiedział ile rzeczy po drodze przegapiam, za głowe byś sie złapał. Chyba zaczne planować wyprawy z jakimś porządnym przewodnikiem w ręku, ale póki co, takowego nie znam:(
Wracając do tematu, rzeczywiście masz racje. W porównaniu do trasy "Wgórza Dylewskie" moja prezentuje sie jak jazda po owiniętej tasiemkami szosie. Przyda sie mała modernizacja (wnikliwsze opisy odwiedzonych miejsc + dużo zdjęć).
powrót

Re: dylewo
Piotr <news at rowery dot olsztyn dot pl> :: 2005-05-07 23:41:20

Przecież powszechnie wiadomo, że opisy tras są po to by dowiedzieć się co się pominęło/przeoczyło;
Teraz wystarczy, że każdy zezna z ciekawostek w okolicy i już można jechać ponownie :-)
powrót

Re: dylewo
michał żebrowski <meickel at wp dot pl> :: 2005-05-08 10:39:23

jednego dobrego przewodnika nie ma. ciągle zbieram materiały z internetu i od ludzi i przed każdą wyprawą spędzam dzień na planowaniu... a i tak wracam przeciętnie po dwa razy w każde miejsce.
warto stworzyć na osr bank linków do różnych "informacyjnych" stron.

od razu mówię co można przeoczyć w parku dylewskim - dużo romantycznej "małej architektury": grotę z tarasem widokowym na szczycie (ciekawe że betonowy tarasik z nie wiem jakiej epoki stoi na starszym ceglanym), na alejce spacerowej kamienną ławkę i tunel pod drogą na podwórze gospodarcze, na tejże drodze wiadukt dla drogi parkowej z "portiernią", piwnicę-magazynek na zabawki (przed wojną park można było zwiedzić za biletem, dla dzieci wypożyczano zabawki), 3 albo 4 kolejne mostki na ścieżce na wyspę na stawie, sporo starych rzadkich drzew. to stan na jesień 2004. było więcej, np niedawno archeolodzy wywieźli sfinksa i kto wie gdzie go można zobaczyć?
powrót

Re: dylewo
Piotr <news at rowery dot olsztyn dot pl> :: 2005-05-08 17:35:36

takim miejscem na ciekawostki jest forum OSR i opisy miejscowości pod adresem http://www.rowery.olsztyn.pl/wiki/miejsca/
wystarczy mieć konto na wiki by dodawać/edytować informacje o ciekawostkach
powrót

Re: dylewo
Darek <fedar at gazeta dot pl> :: 2005-05-10 10:09:56

A ja snułem niestworzone domysły, co się kryje w tej zarośniętej kępie :)
powrót

Re: dylewo
Michał Żebrowski <meickel at wp dot pl> :: 2005-05-10 10:49:09

różnie bywa. z tyłu wzgórka widać betonową komorę na pompy więc sprawa jasna (w czerwonce, na górce za stacją też jest cysterna a ludzie mówią że to schron przeciwlotniczy - jakby ktoś miał lecieć 20m na szczyt żeby się schować). ale za kwitajnami z kolei jest podobny wzgórek z podobnym wejściem a w środku okrągła krypta.

tak przy okazji, ostatnio szukam lodowni (czyli wolnostojących piwnic do przechowywania lodu latem - taki luksus) przy dworach, ktoś widział jakieś podejrzane miejsce?
powrót

Re: dylewo
biodarek <darkm at poczta dot onet dot pl> :: 2005-08-08 22:42:36

Dokładnie! Np. ten odcinek: "Pierwotny plan: przejechać lasem na północ w kierunku rezerwatu Dylewo. Rzeczywistość: zaznaczone na mapie ścieżki to tylko kupa zielska." jednak można pokonać - http://biodarek.za.pl/samborowo/imagepages/image14.html Chwilami nawet na kołach ;-) Z tym, że nam się udało od północy :)
powrót

Re: dylewo
robert przyborowski <wildt at wp dot pl> :: 2005-08-23 14:36:16

jeżeli chodzi o hydrofornie w dylewie to powstała ona w 1895r.Wybudował ją franz rose z całym wodociągiem.
powrót

Re: dylewo
robert przyborowski <wildt at wp dot pl> :: 2005-08-23 15:08:36

Taras z widokiem na szczycie pochodzi z końca 19 wieku.Dlatego podłoga jest betonowa nad ceglaną ,ponieważ konstrukcja metalowa ,która wychodziła ponad drzewa żeby był dobry widok na pałac i las była za niska i została zastąpiona drewnianą .Z tego względu w 1936 roku podwyższono podstawę.Jeżeli chodzi o sfinksa i inne rzeżby wykopane w dylewie to znajdują się w Warszawie w kunikarni. Niedawno odbyła się wystawa tych rzeźb w Wilanowie ,podobno bardzo ładnie wyglądają.Czytając twoją wypowiedź na temat kamiennego wiaduktu w dylewie to masz błędne dane.Ten wiadukt pochodzi z 1907 roku i aby go zbudować przywieziono 2000 wozów z kamieniami.Jeżeli chodzi o tą przybudówkę , którą nazywasz portiernią to ona została dostawiona w1924r.To była lodownia tam trzymano masło i mleko
powrót