Olsztyńska Strona Rowerowa
http://www.rowery.olsztyn.pl/forum/?g=36

wały w wałach
michał żebrowski <meickel at wp dot pl> :: 2004-05-18 21:47:38

miejscowość wały egzystuje w postaci jednej chałupy po zach. stronie drogi i zagajnika z ruinami zespołu dworskiego naprzeciw. drogą przez zagajnik można zajechać/zajść do lasu i nad strumień. po śladach starej drogi wzdłuż strumienia do skromnych ruin młyna. wokoło drogi mnóstwo kurhanów? wałów? i wszelkich dziwnych konstrukcji ziemnych, których przeznaczenia nie potrafiłem się domyślić. warto zresztą nawet popatrzeć.

jeżeli ktoś wie, co to jest, niech się odezwie, proszę.
powrót

Re: wały w wałach
Piotr <news at rowery dot olsztyn dot pl> :: 2004-05-18 23:03:23

Według książki "Szkice olsztyńskie" w okolicach miejscowości Wały powinny znajdować się umocnienia z okresu wczesnośredniowiecznego (400-1250r). Podobne wały podobno znajdują się w okolicach Kierzbunia, Nerwika i Odryt.

Tyle teorii - jeżeli chodzi o praktykę to poczekam na wypowiedź MaćkaG.
powrót

Re: wały w wałach
MacieG :: 2004-05-19 09:34:38

Katalog wałów z terenu Prus Wschodnich opracował w 1937 r. H. Crome korzystając z nieistniejącego (?) archiwum w Królewcu. Czy wały są galindzkie, czy krzyżackie - do dziś nie wiadomo. Tak jak Piotr wyżej wspomniał można je zobaczyć koło Kierzbunia, Bartołt ale najdłuższ ciąg ok. 2,5 km można zobaczyć pod Parlezą. I ten widziałem. Jest bardzo wyraźny mimo lasu i upływu tylu lat. Zainteresowanych tematem odsyłam do Komunikatów Mazursko - Warminskich 1990 nr. 1-4.
powrót

Re: wały w wałach
m.żebrowski <meickel at wp dot pl> :: 2004-05-22 19:47:02

dzięki, ale chodzi o to, że te wały w wałach wygladają raczej na robotę szalonego kreta. na przykład wał wys. jakieś 4 metry poprzerywany dziurami do ziemi na ileś pagórków. albo wał, ale amfiteatralny. gdzie tu się dopatrywać umocnień!? chyba że ktoś tu kopał i szukał na dużą skalę i zostawił taki śmietnik.
powrót

Re: wały w wałach
MacieG :: 2004-05-24 10:16:15

Na starych mapach w tym miejscu widać Młyn Serwent i stawy (rybne?) w miejscu piętrzenia wody. Może to pozostałości po groblach? Bo teraz tam nic z tych rzeczy juz nie ma, prawda?
powrót

Re: wały w wałach
m.żebrowski <meickel at wp dot pl> :: 2004-05-26 16:33:32

dobre mapy. na mojej jest tylko muehle. po młynie zostały betonowo-ceglane resztki w miejscu spiętrzenia. trochę niżej w nurcie leży żeliwna rura od turbiny i kupa cegieł. wały, o których pisałem są znacznie powyżej poziomu spiętrzenia i w dół nurtu, więc to raczej nie to. swoją drogą zaraz po wejściu do lasu widać mnóstwo pseudo-kurhanów ze śladami rozkopania, ale znalazłem na nich jakieś współczesne kamienie z oznaczeniami. z drugiej strony może faktycznie przy okazji jakichś robót rozkopali stare kurhany. nic więcej nie wiem. chyba pojadę i rozejrzę się tam dokładniej.
przy okazji, macie koledzy eksploratorzy jakieś dokładniejsze namiary na wały koło odrytów i nerwika?
powrót

Re: wały w wałach
MacieG :: 2004-05-26 20:53:49

Byłem tam wczoraj i widziałem okolicę. Tyle razy z szosy patrzyłem na tę kapliczkę, teraz schowaną za liśćmi... Dolna rzeczki jest faktycznie imponująca ale wygląda na to, że w czasach prehistorycznych aż tu sięgało jezioro Serwent. Cały teren wraz ze wszystkimi piaskowymi pagórkami to wynik działania lodowca w tamtych odległych czasach. To nie są kurhany. Jeszcze w okresie międzywojennym ubiegłego wieku w promieniu kilku kilometrów były tam co najmniej cztery młyny. Tak wykorzystywano bardzo zróżnicowny teren...
Reszta to ....poszukiwania. W terenie, literaturze itp. Życzę powodzenia i sukcesów.
Bo przecież nie o to chodzi by dogonić króliczka....
Prawda ?-)
powrót

Re: wały w wałach
m.żebrowski <meickel at poczta dot wp dot pl> :: 2004-06-02 13:22:20

kapliczka nawiasem mówiąc cmentarna. drzewom wokół cmentarzyka ktoś poobcinał konary dawno temu, już odrosły. ciekawe, czy to tradycyjnie krasnoarmiejcy niszczyli ślady ziemiaństwa (w nikielkowie wycięli aleję dębową - ale nie wykarczowali, też odrosła).
w wynik działania wyłącznie lodowca nie uwierzę. proszę o adres na maila to pojadę, zrobię zdjęcia co bardziej charakterystycznych i wyślę. będzie o czym rozmawiać konkretnie. mój adres meickel@wp.pl.
do usłyszenia pod koniec czerwca.
powrót

Re: wały w wałach
szef <5z3f at wp dot pl> :: 2004-08-04 00:08:05

Sory, że troche nie na temat.
Właśnie wróciłem z roweru. Jeździłem akurat w tej okolicy nie zdając sobie sprawy z tylu ciekawych zabytków, o których dowiedziałem się przed chwilą czytając wasze odpowiedzi. Szukaliśmy z qmplem starego cmentarza w opuszczonej i zniszczonej już wsi Grabowo (ok 2 km na pn od Nerwika), ale znaleźliśmy tylko ślady kilku domostw i pokłuliśmy się przy okazji pokrzywami. Pred wsię znajduje się fajna śluza i wodospad, którego szum słuchać już kilkaset metrów wcześniej. Następnie pojechaliśmy do Rasząga, gdzie oprócz dość oryginalnego kościoła, chcieliśmy zobaczyć grobowiec esesmana (podobno jest gdzieś w tej okolicy). Skończyło się na szukaniu. Wkrótce zastał nas zmierzch i musieliśmy wracać do Olsztyna (m. in. przez Kierzbuń, Tumiany). Jeżeli ktoś coś więcej wie o wspomnianych tutaj zabytkach lub innych ciekawych miejscach w okolicy, czekam na odpowiedzi. Nie pogardze też linkami na strony, gdzie znajdują się takie informacje i mapy tego rejonu.
powrót

Re: wały w wałach
m.żebrowski <meickel at wp dot pl> :: 2004-08-06 14:34:08

grabowo to nie wieś tylko majątek młyński, drobna różnica. prawdziwego cmentarza tam nie ma, są dwa pochówki ze stycznia '45 r. jakich wiele w okolicy (a propos jeśli ktoś zna linki do materiałów na temat działań armii czerwonej pod jedzbarkiem, niech się odezwie). znaleźć je można po zach. stronie mostu, na polance na wzgórzu zaraz za drugim skrzyżowaniem (nie tym do fundamentów chałup). warto obejrzeć ocalały nagrobek bo to praca dzieci zastrzelonego (kaligrafia itp.). daje do myślenia. nawiasem to groby kobiet z tej samej rodziny (surrey) są przy wyjeździe w pole z jedzbarka na wsch.

kopce w wałach to nie kurhany (dzięki MacieG!). nie wiadomo co. może ktoś wie?
m.żebrowski
powrót

Re: wały w wałach
szef <5z3f at wp dot pl> :: 2004-08-10 22:56:40

Gdzie dokładnie są te pseudokurhany i ruiny młynów koło wsi wały (kierunek)? Czy możesz przysłać jakieś ich zdjęcia?
5z3f@wp.pl
powrót

Re: wały w wałach
m.żebrowski <meickel at wp dot pl> :: 2004-08-17 13:55:35

znam jeden młyn i kilka skupisk pseudokurhanów. zaczynasz od "wsi" wały. po drugiej stronie asfaltu droga przez pola do lasu (w zagajniczku przy asfalcie wspomniane ruiny). po wejściu w las przekraczasz strumyczek i droga rozchodzi się w trzy strony. idąc w lewo półkolem (10 min szybkiego marszu) trafiasz na nieużywaną drogę w rowie prowadzącą skosem w lewo w dół - do młyna (w pobliżu ambona nad brzegiem). idąc prosto ze skrzyżowania za strumieniem mijasz pojedyncze kopce, po lewej w głębi masz 2 skupiska (przeszukaj teren między tą drogą a tamtą do młyna). dojście do pozostałych skupisk raczej niemożliwe do opisania, potrzeba mapy, ale te najbliżej wystarczą.
udanych poszukiwań!
powrót

Re: wały w wałach
MacieG :: 2004-09-07 16:41:18

A jednak są!!!
Wczoraj je widziałem. Dopiero po tym jak upewniłem się co do miejsca na podstawie starej mapy Hollaka (niemiecki archeolog). Ciągną się ok. 1 km. Miejscami są bardziej lub mniej widoczne i wyrażnie zaznaczają się w terenie.
Jak do nich trafić?
MichałŻ wyżej napisał jak dojść do strumyczka i rozwidlenia 3ech dróg... i wały ciągną się po lewej stronie po północnej stronie właśnie tego strumyczka. Teraz strumyk jest wyschniety i tworzy głęboki jar tuż za wałami.
Widać jak trudno tam do dziś jest przejść lub przejechać (na koniu lub rowerze ;-)
Miłej wycieczki życzę.
powrót

Re: wały w wałach
danka <danpep at op dot pl> :: 2004-11-03 15:16:03

Mieszkam w Nerwiku i zeby znaleść groby na Grabowie nie wystarczy tylko zajechać tam . trzeba dokładnie wiedzieć gdzie szukac i najważniejsze poczuć TO !
Szcunek w tym miejscu to naważniejsze. Dla tego tak niechętnie pomagamy je zanleść. Byłam tam w niedzielę zapalić świeczkę dla tych którzy maja szczęcie leżeć w tak pięknymmiejscu. Zapraszam następnym razem do Lesniczówki w Nerwiku to może razem pójdziemy zobaczyc groby.Znam tez inne ciekawe i historyczne miejsca tych okolic. Ale nie łatwo to ze nie wyciągnąć. Pozdrawiam Danka Pepłowska
powrót

wały w wałach - ostateczne rozwiązanie
m.żebrowski <meickel at wp dot pl> :: 2005-01-30 19:12:43

wreszcie prawdopodobna hipoteza na temat kopców w wałach. wszystkie kopce są z czystego piaseczku (bez kamieni), w pobliżu dużych grup widać rozkopane górki. czy kotś widział jak się przesiewa przez stojące sito piasek na beton? chyba były to kopalnie kamienia do brukowania dróg.
powrót

Re: wały w wałach - ostateczne rozwiązanie
pepe nerwik :: 2005-03-02 13:12:54

Pierwszy wał leży w lesie miedzy dawną wsią Wały a jeziorem Serwent. Jest rozmiarów nasypu kolejowego i ma łukowaty kształt. Kończy sie w rzece. W pobliżu nie ma kurchanów.Dalsze to wał za Nerwikiem nad jeziorem Artąg.Jeden na wschód od jeziora dl. 1.2 km i trzy na pólnocy i zachodzie .Usypane są na konstrukcji dębowej. Służyly do obrony tzw. malej ziemi ,czyli skupiska grodzisk pruskich. chronily też szlak prowadzący na wschód, wzdluż j.Artąg. Byly też używane przez Krzyżaków.Głębiej w lesie są graniczne kamienie Krzyżackie oraz ślady strażnicy. W Nerwiku pruskie grodzisko było w miejscu gdzie stoi kapliczka. Obok jeziora na wzgórzu była osada Gotów .Dwa cmentarzyska gockie leżą na pn. i zach. od Nerwika. Ciałopalne, niewidoczne obecnie.Inne wały w okolicy to dość duże k. Kierzbunia oraz jeden w Odrytach. w Jedzbarku jest góra po lauksie (grodzie) pruskim na którym stała póżniej strażnica krzyżacka oraz zameczek dostojnika kapituły warmińskiej. kontakt:PEPPINO@OP.PL
powrót

wały w wałach
m.żebrowski <meickel at wp dot pl> :: 2005-03-02 19:40:43

z tym nasypem kolejowym to jednak przesada. tylko w kilku miejscach. warto za to zauważyć że linia wałów jest miejscami podwójna i potrójna.
jak wygladają krzyżackie kamienie graniczne?
powrót

Re: wały w wałach
pepe nerwik :: 2005-03-12 11:13:07

chyba jednak nie mówimy o tym samym. wał przy Serwencie ( między Podlazami a pozostałoscią wsi Wały )jest naprawde spory. Ale jest on pojedyńczy , podzielony tylko na odcinki ( ślady po "wykopaliskach" nijakiego von Paulusa z Podlaz, XIX wiecznego archeologa-amatora) . Z jednej strony jest tylko coś na kształt fosy. Obok natomiast są jakieś rowy i pagóry ale są to konstrukcje nowożytne. Kamienie graniczne mają formę kopców z kamieniem na szczycie, na których jest miejsce po herbach. leżą one jednak głęboko w lesie koło Nerwika i niemożliwe jest ich zlokalizowanie samemu. proponuje wycieczkę śladem tych zabytków, ale wiosną jak zejdą śniegi. PEPE
powrót

Re: wały w wałach
michał żebrowski <meickel at wp dot pl> :: 2005-03-14 20:07:43

mówimy o tym samym. na początku od strony wałów faktycznie wał wygląda jak spory nasyp ale już przy podlazach jak głupi rów strzelecki z ii wojny z przedpiersiem.
na oko pośrodku długości wału dolina tego strumyka rozszerza się porządnie i obok strumyka jest spora podmokła łąka. w tym miejscu wał (z rowem z tyłu) idzie nie szczytem doliny tylko gdzieś w 2/3 wysokości, blisko dna jest znowu wał z rowem a nawet raczej fosa (wilczy dół?), na szczycie wzdłuż drogi jest garbek który może być efektem ruchu na drodze ale podejrzewam raczej że to ślad po fundamencie palisady. trzeba by skłuć ziemię i poszukać kamieni. to jest jedyne miejsce na długości doliny gdzie można ją przebyć konno (przy mrozie albo suszy).
a rowy i pagóry to właśnie ślady po różnych kopalniach odkrywkowych.
czy te kamienie graniczne to nie granice pruskich lasów państwowych (kopce z kamieniami w podłużnym rowie granicznym, wygładzone miejsce na numerację podziału lasu)? często pokrywają się z krzyżackimi granicami.
powrót

Re: wały w wałach
pepe nerwik :: 2005-04-02 18:06:10

he , he..rozkopywanie zostawmy archeo. może rzeczywiscie na tym wale był szlak ale niekoniecznie ,bo prusowie sypali wały od jeziora do jeziora czy strumienia lub bagna i ten jest tylko pozostałością wiekszego zespołu wałów otaczających osady w tej okolicy, co zostało niedawno odkryte przez historyków. w Nerwiku są ciekawsze wały, w tym jeden nietypowy .prawdopodobnie chronił szlak chandlowy , wspominany w średniowieczu ,a teraz zapomniany. to też rewelacja ostatnich miesięcy. gęste rozmieszczenie kamieni granicznych w pewnym miejscu i resztki strażnicy krzyżackiej obok zdaje się to potwierdzać.tydzień temu odnalazłem kolejny wał graniczny, prawdopodobnie krzyżacki.nie notowany dotychczas, nie znany archeologom .czekamy na weryfikacje , ale jego położenie także daje do myślenia. granica między państwem krzyżackim a biskupstwem warm. jest zbudowana z kopców, z kamieniem na szczycie , wyglądającym jak nagrobek z gładka stroną od strony warmii.
powrót

Re: wały w wałach
pepe nerwik :: 2005-04-02 18:21:23

biegnie po nasypie lub czasem rowku. często kamienie są wykorzystywane przez leśników i oznaczane numerami. niektórych kamieni brakuje lub są wymienione na inne. granica jest bardzo wyrażna i musiała być drożna dawniej , bo tam gdzie przecina bagna są ślady grobli. przeszedłem nią od wsi Rasząg do Gąsiorowa. dalej znika mi na polach. pokrywa się dokładnie z granicą warmii i mazur, oraz z granicą dawnych powiatów. klepnij mi swój mail czy tel. niedłgo chcę poszukać dalszej części granicy oraz powęszyć na wałach w towarzystwie speca od walów , członka " PRUTHENI" , więc możemy się umówić.
PEPE peppino@op.pl
powrót

Re: wały w wałach
m.żebrowski <meickel at wp dot pl> :: 2005-04-02 20:24:31

nie o szlak mi chodziło tylko idzie droga leśna szczytem doliny. ale to detal.
kamieni granicznych nie wiążę z krzyżakami bo znam multum w lasach łańskich, na granicach między pruskimi lasami państwowymi (przed zaborem własność kapituły) a majątkami rycerskimi kielary, grada, waszeta czy gruntami wsi ruś. zakres robót z tym kopaniem rowów wygląda mi na absurdalnie duży na warunki gospodarcze 14-15 wieku.
niektóre oznaczenia podziałów na kamieniach są jeszcze w przedwojennym liternictwie.
ale te grobelki na bagnach mnie zainteresowały. chyba pochodzę za kopcami i porównam z granicami różnych form własności na starych mapach. przynajmniej pod olsztynem.
co do umawiania jeden problem: będę w olsztynie dopiero w sierpniu.
powrót

Re: wały w wałach
pepe nerwik :: 2005-04-03 13:15:29

kopce i kamienie były stawiane z tego co wiem po pokoju toruńskim. tak twierdzą historycy. z czasem były wykorzystywane do oznaczania rożnych granic więc są troche pomieszane. ale sama granica jest bardzo czytelna. mogły też mieć jakiś związek z majątkami rycerskimi, tym bardziej że obok w Dżwierzutach był wszak zameczek i majątek. musiałbyś je zobaczyć zeby porównać z łańskimi, bo ja łańskich nie widziałem. groble są prawie niewidoczne na bagnach bo i czasu troche mineło, ale są ślady po miejscach skąd brano ziemię na te grobelki. rzeczywiście wały to solidne przedsięwzięcie jak na średniowieczne warunki. ale zobacz sobie wały pruskie w Św. Lipce .są ogromne. czy choćby w Parlezie.to świadczy o tym że miały duże znaczenie zarówno dla prusów jak i póżniej.choć jeśli chodzi o obronność , to nawet w czasach prusów nie mogły długo utrzymac obrony, mimo palisady i zapewne doskonałego patentu pruskiego-wierzbowych żywopłotów. raczej miały opóżniać
powrót

Re: wały w wałach
pepe nerwik :: 2005-04-03 13:24:49

atak i dawać ludności czas na schronienie się w grodzisku. w kielarach też sa ciekawe wały ale ostatnio powstała tam leśna uprawa i je troche przeorali , stawiając płot. możemy się umówić i w sierpniu. my weszymy na wałach prawie cały czas. tym bardziej że jest parę rzeczy do odnalezienia w lasach nerwickich. a na wały w Podlazach to biegne zaraz bo rzeczywiście parę historii jest tam zastanawiających.
powrót

Re: wały w wałach
m.żebrowski <meickel at wp dot pl> :: 2005-04-03 17:15:30

jest tych kamieni granicznych nie tylko w lasach łańskich i nie wszystkie takie same. pod rusią i pod nikielkowem są właśnie takie jak ta granica koło nerwika, ale pod pluskami są inne, pod łajsem inne (oba bez rowu na przykład). pod łajsem jest majątek rycerski bałdy, pod nikielkowem były majątki ale zwyczajne (gut, nie dominium), więc ciężko zgadnąć kiedy i po co to stawiali.
adres zapisałem, dam znać w sierpniu konkretnie to się umówimy. udanych poszukiwań!
powrót

Re: wały w wałach
michał <5z3f at wp dot pl> :: 2005-04-03 22:54:01

Nieźle to brzmi. Co to za kamienie graniczne? Czasem wybieram sie w tamte okolice i prawie za każdym razem odkrywam coś nowego. Czytając waszą wymianę zdań moge śmiało stwierdzić, że jestem troche do tyłu:) Fajnie byłoby obejrzeć tamte pozostałości historyczne, ale niebardzo wiem gdzie dokładnie szukać. Bardzo bym prosił o jakieś konkretne wskazówki (np. zaznaczenie tego na mapce, którą ewentualnie moge przesłać). Czy wzdłuż tej granicy da się przejechać rowerem?
powrót

Re: wały w wałach
pepe :: 2005-05-13 14:38:57

wolałbym raczej osobiscie pokazać ciekawostki okoliczne. tak naprawde po zebraniu do kupy ostatnich odkryc w terenie[ wał krzyżacki , resztki strażnicy, nietypowy wał pruski] okazało się że odnalezliśmy odcinek starego szlaku handlowego. jest jeszcze pare faktów które to potwierdzają , włącznie z zapisami w sredniowiecznych kronikach. trochę się z tym czaimy bo dla poszukiwaczy skarbów jest to strzał prawie jak komnata bursztynowa. coś tam było ostatnio w olsztyńskiej, w czerwcu będzie w radio i tv szykuje program. ale ogólnikowo.dlatego mogę pokazać to osobom naprawde zainteresowanym, nie chcialbym jednak za bardzo sprawy nagłaśniać , tym bardziej że obiecałem archeo cicho siedziec zanim tematu nie zbadają. a z braku kasy zrobią to nieprędko...daj znak na maila i możemy pobuszować w terenie. a z tego co widzę po minach historykow , to jest to najpowazniejsze odkrycie powojenne na warmii . PEPPINO@OP.PL
powrót

Re: wały w wałach
Piotr <news at rowery dot olsztyn dot pl> :: 2005-05-13 19:08:11

Jeżeli jest to tak ważne okdrycie jak piszesz to gratuluję! Jakiś czas temu wybrałem się na poszukiwanie wałów w Wałach. Generalnie poruszałem się zgodnie ze wskazówkami na forum ale ponieważ nie wiedziałem czego mam szukać - nic nie znalazłem :-)
Mogę powiedzieć, że zwiedziłem kawał pięknego lasu w którym każdy pagórek i większy kamień wydawał mi się podejrzany... Tutaj ewidentnie potrzeba dobrego przewodnika.
powrót

Re: wały w wałach
michał żebrowski <meickel at wp dot pl> :: 2005-05-13 19:49:54

zainteresowanym wałem i kopcami w wałach chętnie udostępnie stosowny fragment niemieckiej mapy 1:25 tys. na której obiekty są mniej więcej oznaczone. proszę się zgłaszać na meickel@wp.pl

chociaż błądzenie po lesie zawsze stanowi połowę przyjemności.
powrót

Re: wały w wałach
pepe :: 2005-05-30 13:24:48

no troszke przesadzilem że to takie super odkrycie, mimo to sprawa jest bardzo interesująca i rozwojowa..jeśli chodzi o mapy to dobra jest mapa Fromma z 41 roku z zaznaczonymi zabytkami. są tam wały , miejsca osad pruskich i gockich oraz cmentarzyska. jest troche niedokładna. nie ma zaznaczonego chociażby jednego wału z Nerwika, tego najważniejszego, "szlakowego" o którego całe zamieszanie..jest tam też zaznaczony jeszcze jeden wał z okolic Rasząga którego jeszcze nie udało się zlokalizować. trzeba troszkę pochodzić po lesie i to zweryfikować. Jeśli jest ktoś zainteresowany Prusami , to jestem na etapie tworzenia grupy odtwarzającej historię; zwyczaje i kulturę Prusów. niekoniecznie ma to wyglądać jak bractwo rycerskie, bo nie chcę mi się tłuc mieczami w tarcze ze znaków drogowych , i łoic browary, bo nie o to chodzi..raczej wolałbym odtwarzać stroje ,broń czy zwyczaje pod czujnym okiem historyków. nie jest
powrót

Re: wały w wałach
pepe :: 2005-05-30 13:46:29

to łatwe , gdyż jest bardzo mało materiałów na ten temat . pewnie dlatego nikt tego jeszcze nie robił. nie wspominam tu o takich szopkach jak chociażby hotel Galindia Kubackich koło Mikolajek , bo oprócz nazwy, z Prusami nie ma to nic wspólnego. to raczej wiedżmin skrzyżowany z wojowniczą księżniczką xenią.. jest to dość poważne wyzwanie. dlatego szukam ludzi , pasjonatów ze zdolnościami manualmymi i nie tylko , którzy chcieliby poświęcić troche czasu na zabawę w historię. czas przypomnieć ludziom kto tak naprawdę był panami tych ziem przez wieki i wydobyć z mroków historii tę fascynuącą kulturę, nie wiedzieć czemu zapomnianą.. na pewno archeolodzy i historycy pomągą nam ile będą mogli. po prostu szukam Prusów ! dziewczęta mile widziane i nie koniecznie w roli "odpoczynku wojownika" , przy garach i przędzy... PEPE peppino@op.pl
powrót

Re: wały w wałach
Michał Żebrowski <meickel at wp dot pl> :: 2005-11-25 04:54:41

jeszcze jedno o starych granicach (rowy, kopce, kamienie): identyczną linię znalazłem w środku wielkopolski, w lesie pod pobiedziskami - więc nie chodzi tu na pewno o działalność krzyżaków tylko późniejszych władz pruskich. drobne rozczarowanie. poza tym poprawiam się: majątek nikielkowo pod olsztynem był pierwotnie dobrami rycerskimi.
powrót

Re: wały w wałach
Michal Szymanski <dyrex at poczta dot onet dot pl> :: 2006-03-24 14:48:16

To jeszcze dodam ze w okolice Weklic=Przezmarka (Wysoczyzna Elblaska) w katalogach archeologicznych naniesione jest pare walow. Nie do konca jest ustalona rola tych walow jednak prawdopodobnie mialy "studnelowac" ruch handlowy. Chodzilo oto zeby ludzie z wozami nie omijali punktow celnych.
powrót

Re: wały w wałach
pepe :: 2007-01-22 15:11:59

granica Warmii i Mazur jak wiemy niewiele zmieniła się od średniowiecza.więc i tu znajdujemy liczne oznaczenia w terenie pochodzące z wieków póżniejszych.natomiast kamienie w lasach nerwickich ,oznaczające granicę między państwem krzyżackim a biskupstwem warmińskim pochodzą z xv wieku , co zostało potwierdzone przez archeologów.takie same kamienie zresztą znajdują się w innych miejscach na WiM i są znane historykom od dawna.
powrót

Re: wały w wałach
tom_23 :: 2007-09-20 23:42:58

może się mylę, ale miejscowość Wały gdzie zachowały sie średniowieczne wały podłużne to chyba bardziej wieś Wały leżąca koło Zimnej Wody (niedaleko jez. Omulew); jest tam długi i dobrze opisany tzw. Wał szwedzki
powrót

Re: wały w wałach
pepe :: 2007-11-06 18:13:59

masz racje.te zimnowodzkie są tej samej prowieniencji co te w okolicach nerwika.czyli wczesnosredniowieczne. czesto mylnie nazywano je szwedzkimi szańcami co wynika z niewiedzy..zresztą w okolicy j. omulew znajdował się niedostępny matecznik pozwalający prusom ukryć się przed najeżdżcą..a miejscowość wały k. prejłowa już na mapach nie występuje gdyż stoi tam jeden dom. na niemieckich mapach można znależć tę nazwę i na powojennych.a miejscowości wały ,pochodzących od pruskich umocnień jest na WiM kilka..zapraszam na stronę stow. PRUTHENIA. tam jest praca R.Klimka traktująca o grodziskach a i owałach wspomina..
powrót