Olsztyńska Strona Rowerowa
http://www.rowery.olsztyn.pl/forum/?g=95

Skąd ja znam te miejsca ?
Darek <fedar at gazeta dot pl> :: 2005-01-15 22:54:11

Właśnie, skąd ja je znam? :-)
Gratulacje. Udało Ci się nie zabłądzić na drodze z Moczyska do Muszaków. Jadąc w przeciwną stronę, zawsze tam błądzę. Fajna trasa po ładnych terenach, w pewnym sensie mi bliskich :-)
powrót

Re: Skąd ja znam te miejsca ?
michał <5z3f at wp dot pl> :: 2005-01-17 18:46:08

Nareszcie nowa trasa na OSR.
Tereny "niby" znane, ale trasa zawsze inna. Fajne, nowe i ciekawe miejsca, które naprawde warto zobaczyć nie tylko na zdjęciach to doskonała motywacja do kolejnej wyprawy.
P.S. Możesz napisać coś więcej o tym strumieniu. Czy on naprawdę ginie gdzieś pod ziemią?
powrót

Re: Skąd ja znam te miejsca ?
Darek <fedar at gazeta dot pl> :: 2005-01-19 09:19:25

Pod nieobecność kolegi Maćka na forum, pozwolę sobie na kilka słów wyjaśnienia. Ten strumień rzeczywiście ginie pod ziemią w okolicy wsi Moczysko. Nie wpływa on jednak efektownie w jakąś jamę, ale rozlewa się i wsiąka. Koło Moczyska znajduje się staw rybny, który prawdopodobnie jest zasilany jego wodą. Strumień pojawia się ponownie jakieś 2 km na pn-zach. od Moczyska w postaci źródeł wysiękowych. Jego drugie wcielenie można podziwiać w okolicy Koniuszyna (przepływa tam pod szosą). Jako ciekawostkę podam, że początek i koniec "podziemnej rzeki" przesuwają się z roku na rok, a bieg odcinka podziemnego znaczony jest tzw. lejami sufozyjnymi (zapadliskami sklepienia podziemnego koryta). Można o tym wszystkim poczytać na tablicy informacyjnej na granicy rezerwatu. To nie koniec atrakcji. Gorąco polecam "zwiedzenie" odcinka strumienia między Rakarnią a Moczyskiem. Płynie on tam wyraźnie zaznaczoną trawiastą doliną przecinającą las, z rzadka porośniętą pięknymi okazami dębów.
powrót