Olsztyńska Strona Rowerowa
http://www.rowery.olsztyn.pl/forum/?g=19

tow. Walter
Alces Alces <brak> :: 2001-08-31 11:54:30

Rzeźba na dziedzińcu kościoła ewangielickiego to nikt inny jak zapomniany przez ostatnie dziesięciolecie towarzysz Walter
powrót

Re: tow. Walter
Piotr <news at rowery dot olsztyn dot pl> :: 2001-09-05 20:32:18

a skąd tow. Walter tam się wziął?
zdemontowano mu pomnik w Barczewie?
powrót

Re: tow. Walter
Alces Alces :: 2001-09-06 15:26:28

Kościół ewangielicki, przed zwróceniem go dla prawowitych właścicieli (czytaj: Niemcom)pełnił rolę magazynu Muzeum Warmii i Mazur. Przy kościele znajdują się też płyty nagrobkowe ze starego cmentarza żydowskiego w Barczewie i jeszcze jakieś części urządzeń niewiadomego pochodzenia. Skąd przyjechał tow. Walter i czy MWM rozliczyło się już z Ewangielikam - nie wiem. Czy ktoś ma aktualne wiadomości na ten temat?
powrót

Re: tow. Walter
narg <news at rowery dot olsztyn dot pl> :: 2001-09-07 21:15:33

raczej wątpię by ktokolwiek się z kimkolwiek rozliczył (przynajmniej w Barczewie); z tego co mi się udało zobaczyć to kościół ewnagelicki nadal jest zamknięty i wygląda na magazyn, poza tym brakuje pomnika który stał na skwerze przed pocztą w Barczewie... Coś może wiesz na ten temat?
powrót

Re: tow. Walter
Alces Alces :: 2001-09-08 06:16:47

Nic nie wiem. Nie jestem Barczewianinem(?). Podoba mi się u Was. Może jakieś informacje o "perełkach" w okolicy?
powrót

Re: tow. Walter
narg <news at rowery dot olsztyn dot pl> :: 2001-09-08 20:44:23

O jaką okolicę chodzi? Olsztyna?
powrót

Re: tow. Walter
Alces Alces :: 2001-09-10 15:47:16

Obojętnie. Barczewo można zaliczyć do okolic Olsztyna, lub odwrotnie. To nieistotne. Chodzi mi o informacje o turystycznych ciekawostkach regionu, o których nie można przeczytać w przeciętnym przewodniku. Autorzy OSR pokazali, że WaMa to nie tylko Święta Lipka, Gierłoż i Mikołajki(nic nie ujmując tym miejscom), jak to się przedstawia przyjezdnym. Jest wiele ciekawych miejsc z dala od utartych szlaków. Myślę, że OSR to bardzo dobre miejsce na wymianę takich wiadomości. Np. osobiście 3 razy próbowałem znaleźć staropruskie grodzisko nad Pisą koło Biedowa - bez rezultatu. Kto je widział? Czy warto?
powrót

Re: tow. Walter
Piotr Gapiński <news at rowery dot olsztyn dot pl> :: 2001-11-18 00:34:57

Zdaje się, że staropruskie grodziska nad Pisą zostały "namierzone"...
Szczegóły pojawią się w opisie najnowszej trasy rowerowej.
powrót

Re: tow. Walter
woj <wzender at wp dot pl> :: 2003-03-07 17:10:50

1. Kościół nie został prawnie zwrócony Niemcom.
2. Płyty nagrobne /macewy/ pochodzą z cmentarza żydowskiego ul. Warmińska w Barczewie. Część płyt zakopano w pobliskiej żwirowni, a część posłużyła do wyłożenia małego odcinak jednej z ulic Olsztyna.
3. Przedmioty żelazne to resztki urządzeń młyna wodnego, traku wodnego oraz inne przedmioty z okolic Barczewa.
4. Tow. Waltera przywieziono z Olsztyna.
powrót

Re: tow. Walter
Alces Alces <maciej dot giernatowski at poczta dot fm> :: 2003-03-07 17:49:17

A czy w dawnym kościele ewangelickim coś się dzieje? Miało tam powstać lokalne muzeum... Bo w budynku synagogi od dłuższego czasu działa chyba Centrum Tkactwa Warmii i Mazur. Czy to też nieprawda?
powrót

Re: tow. Walter
W.Zenderowski :: 2003-03-15 22:33:17

W Barczewie, w dawnym kościele ewangelickim nic sie nie dzieje. Z budynku kościoła zostały wywiezione eksponaty. Pozostały tylko gabloty wstawne - na parterze. Na wyższej kondygnacji już nic sie nie znajduje. Jak wczesniej napisałem, mieliśmy zamiar założyć Muzeum Exodusu. Na przeszkodzie stanęły umocowania prawne kościoła, czyli wieczyste użytkowanie przez Muzeum Warmii i Mazur, które nie chce sie wyzbyć majątku na rzecz miasta Barczewo.

Odpowiedź na drugie pytanie: Synagoga - dawna Bożnica Żydowska. Obecnie funkcjonuje pod patronatem Stowarzyszenia Społeczno Kulturalnego "Pojezierze" Olsztyn, oddział Barczewo. Kiedyś działało Centrum Tkactwa
Warmii (), które to prowadziła Barbara Hulanicka wraz z mężem Andrzejem. Obecnie pani Elżbieta Zaharewicz jest prezesem barczewskiego oddziału stowarzyszenia "Pojezierze". W chwili obecnej działa "Mini Galeria". Wystawiane są prace z dziedziny malarstwa i rzeźby artystów z Barczewa i Olsztyna.
Pozdrawiam
powrót

Re: tow. Walter
MacieG <maciej dot giernatowski at poczta dot fm> :: 2003-03-16 06:53:15

Wszystko jasne. Dziękuję za odpowiedź.
Galeria to też niezła ciekawostka na trasie rowerowej.
powrót