Forum Dyskusyjne Olsztyńskiej Strony Rowerowej.

forum :: Cmentarze pól bitewnych :: młyn na drwęcy

młyn na drwęcy
Maciej Lubiszewski :: 2002-05-18 11:58:28 :: odpowiedź :: drukuj :: do góry

na mapie zaznaczony jest rzekomy młyn na Drwęcy. W rzeczywistości jest to poniemiecka elektrownia. Myląca jest nazwa "Borowy młyn"



Re: młyn na drwęcy
MacieG :: 2002-05-19 14:13:14 :: odpowiedź :: drukuj :: do góry

Każda elektrownia wodna stoi w miejscu piętrzenia wody, gdzie kiedyś stał młyn. Historia chleba jest ciut dłuższa od historii elektyfikacji miast i wsi. To młyny były ponad sto lat temu przerabiane na elektrownie. Na Warmii i Mazurach mamy mnustwo nazw "jakiś tam Młyn" i są to małe elektrownie wodne, a nazwy wcale nie są mylące.



Re: młyn na drwęcy
Maciej Lubiszewski :: 2002-05-22 13:48:24 :: odpowiedź :: drukuj :: do góry

Jeżeli nawet była tam młyn to nie mam po nim śladu. "Spiętrzenie", o którym mowa powstało w tym samym czasie co stojący po dziś dzień budynek elektrowni wodnej. Nie musimy jednak mysleć o tym samym miejscu. Nie przeczę też, iż swą nazwę Borowy Młyn zawdzięcza młynowi. Tak czy inaczej w miejscu Borowego Młynu młyne, w którym męło się ziarno na mąkę już nie ma. wmiejscu tym powstał przed wojną system stawów. Różnicę poziomów wykorzystano dla celów elektryfikacji. Podsumowując, nie widzę sprzeczności, choć zaznaczony na mapie "młyn" młynem nie jest.



Re: młyn na drwęcy
ASIA PUPEK :: 2003-02-25 11:26:28 :: odpowiedź :: drukuj :: do góry

a gdzie mozna znalezc jeszcze inne stare mlyny wodne z ktorych mozna zrobic elektrownie wodne?



Re: młyn na drwęcy
Piotr :: 2002-05-22 14:38:53 :: odpowiedź :: drukuj :: do góry

Na mapie jest napisane "dawny młyn na Drwęcy". Zachowanie budowli jest szczątkowe ale sądzę, że wcześniej mógł stać tam młyn.
Niemniej - jest to miejsce warte odwiedzenia a o to przecież chodzi :-)



Re: młyn na drwęcy
Maciej Lubiszewski :: 2002-05-22 16:33:34 :: odpowiedź :: drukuj :: do góry

racja. Niedaleko opisanego miejsa znajduje się Rybaczówka. Spędzam tam część wakacji. Czarci Jar, bo tam sie owa okolica zowie jest niesamowitym miejscem. Mieszka tu para Bielików. Wokół trafić można na dawne budowle (pałacyki, bunkry), Na współczesnych, "działających" jeszcze cmentarzach nie brak mogił z niemieckimi napisami, co stanowi pewne kontinuum czasów przedwojennych. W lipcu w lasach można spotkać bractwa rycerskie. w XV w. jednym brzegiem drwęcy maszerowali Zakonnicy, drugim Jagiełło, który nie zdecydował sie na bitwę pod Brodnicą. Obei armie spotkały sie jak wszyscy wiedzą pod Grunwaldem. Od kilku lat podobną drogę przebywają fani historii i militariow średniowiecznych. Jeśli chodzi o przedwojenną historię tych ziem polecam lekturę Orłowicza pt Ilustrowany przewodnik po Warmii i Mazurach. (reprint wydania przedwojennego z lat 90'). Myślę że nie zanudziłem zbytnio. żewgnam i pozdrawiam wszystkich, których łączy pasja poznania tej nieamowitej krainy.



Re: młyn na drwęcy
Piotr :: 2002-05-23 13:24:45 :: odpowiedź :: drukuj :: do góry

To może jakieś kokretne propozycje ciekawych miesc, które można zobaczyć w okolicy?



Re: młyn na drwęcy
MacieG :: 2002-05-23 20:41:32 ::
odpowiedź :: drukuj :: do góry

No właśnie. Jak i gdzie znaleźdź np. te bunkry.



Re: młyn na drwęcy
Nacek :: 2002-07-17 16:38:04 :: odpowiedź :: drukuj :: do góry

Ze szczenięcych lat pamiętam jakieś bunkry nieopodal Drwęcy i 7-emki. Są tam rowy p.panc. i gdzieś na prawym brzegu ale głębiej w lesie jest bunkier (albo 2). Wracając do dyskusji o młynach - znam kilka takich ciekawych miejsc nad Pasłęką, Młynówką i J. Pluszne. Opowiem gdy dyskusja odżyje.



Re: młyn na drwęcy
Darek :: 2004-08-04 23:14:55 :: odpowiedź :: drukuj :: do góry

Ja niedawno jechałem wzdłuż Drwęcy od drogi Drwęck-Pacółtowo w kier. płn. (kierując się za drogowskazem ustawionym przy szlaku, wskazującym Czarci Jar). Dojechałem do gospodarstwa rybackiego. Czy pod nazwą "Czarci Jar" kryje się coś jeszcze?



Re: młyn na drwęcy
Piotr :: 2004-08-06 07:37:33 :: odpowiedź :: drukuj :: do góry

Niestety niewiele wiem na temat "Czarciego Jaru".
Natknąłeś się może w okolicy na "dworki i bunkry" o których pisze Maciej Lubiszewski parę wiadomości powyżej?
Z tego co mi wiadomo najbliższy dworek i jest w Pacółtówku oraz (nieco większa budowla) w Pacółtowie.


informacje
trasy rowerowe
rower i okolice
agroturystyka
pogoda
forum
ciekawe linki
wyszukiwarka

galerie zdjęć
Olsztyn :: ulice

o nas
kontakt
wiki
nasi sponsorzy
statystyki
firefox



Zapraszamy do oddania głosu w poniższej ankiecie... Tym razem pytanie brzmi:
Co robisz na co dzień?
Uczę się w podstawówce
Uczę się w gimnazjum
Uczę się w liceum/szkole ponadgimnazjalnej
Studiuję kierunek związany z turystyką
Studiuję inny kierunek
Pracuję w branży turystycznej
Pracuję w innej branży
Prowadzę własną firmę
Jestem bezrobotny
Jestem na emeryturze
pokaż wyniki

2024-03-29, 89 dzień roku, imieniny Bertolda, Eustachego, Helmuta, Wiktoryny
2001-2003 copyright © www.rowery.olsztyn.pl
serwis uruchomiony na serwerze firmy Yupo.pl