Forum Dyskusyjne Olsztyńskiej Strony Rowerowej.

forum :: Grodziska Staropruskie nad Pisą :: Czy grodzisko?

Czy grodzisko?
Alces Alces :: 2001-11-18 14:47:22 :: odpowiedź :: drukuj :: do góry

Czy te pagóry za mostem nad Pisą to miejsce gdzie były grodziska (2)? Nie jestem przekonany do końca. Dla takiego laika jak ja, rozpoznawalne jest grodzisko tak wyrażne jak nad jeziorem Wulpińskim na końcu półwyspu Szyla (na południe od drogi Tomaszkowo - Sząbruk). Jeżeli chodzi natomiast o miejsce nad Pisą, to chyba trzeba fachowej siły (np.Stowarzyszenie Miłośników Historii i Kultury Prusów /http://pruthenia.w.interia.pl/) by być pewnym do końca. Najważniejsze jednak, że był temat do wycieczki, no i zdjęcia jak zawsze znakomite. Pozdowienia.



Re: Czy grodzisko?
Piotr Gapiński :: 2001-11-18 15:03:05 :: odpowiedź :: drukuj :: do góry

Faktycznie, niektóre grodziska z daleka wyglądają jak należy (np. w Rudziskach pod Pasymiem) a inne ine.
Wzgórza w lesie (okolice Biedowa) pasują do grodzisk na mapie. Zresztą czy to ważne? ... okolica jest piękna i to się liczy :-)
Polecam - jakby były trudności z trafieniem na miejsce to należy się kierować na współrzędne (szerokość - długość geograficzna):
53,8411414436996 - 20,6215050257743
53,8412776496262 - 20,6253601144999



Re: Czy grodzisko?
Alces Alces :: 2001-11-18 15:38:26 :: odpowiedź :: drukuj :: do góry

Zgadzam się w pełni. Z jeżdzenia rowerem po okolicy najważnejsze moim zdaniem to tzw. styl życia, czy sposób na nie. Ciągle odkrywam coś nowego, uczę się, staram się zbliżyć do zrozumienia tej krainy. Krainy z tak bogatą i tak tragiczną historią...Zabrzmiało to trochę patetycznie. HeHe. Jest i zdrówko i jakaś równowaga psychiczno-emocjonalna. Nie jest żle. A i rowerzystów coraz więcej(dziś w lesie spotkałem aż 5 harcowników!). Wprawdzie cóż to w stosunku do niedzielnych klientów hitrealeklerka, ale lepiej niż nic.



Re: Czy grodzisko?
Piotr Gapiński :: 2001-11-21 22:50:44 :: odpowiedź :: drukuj :: do góry

Skontaktowałem się z fachowcami (Stowarzyszenie Miłośników Historii i Kultury Prusów) i z odpowiedzi jaką uzyskałem wynika iż w okolicy Biedowa faktycznie jest (jedno) grodzisko.
Drugie grodzisko w tamtej okolicy znajduje sie ok. 2,5 km na NE od Barczewka nad strumieniem Orzechowo.
Trzecie znajduje się na południe od Barczewka nad tym samym strumieniem nieco powyżej jego ujścia do jez. Wadąg.

Podejrzewam iż wszystkie te grodziska wyglądają obecnie bardzo "niewinnie" i dla takiego lajkonika jak ja ich odnalezienie graniczy z cudem.



Re: Czy grodzisko?
Alces Alces :: 2001-11-22 06:08:06 :: odpowiedź :: drukuj :: do góry

Jeszcze jedna wyprawa?



Re: Czy grodzisko?
Piotr Gapiński :: 2001-11-22 09:23:22 :: odpowiedź :: drukuj :: do góry

O ile pogoda dopisze to pewnie będzie kolejna wyprawa. W planach jest pojechanie do Zalesia - w tamtej okolicy podobno jest grodzisko i pozostałości po wczesnośredniowiecznych wałach umocnień...
Zobaczymy.



Re: Czy grodzisko?
Alces Alces :: 2001-11-22 11:59:50 :: odpowiedź :: drukuj :: do góry

Czekamy zatem na zdjecia - Staropruskie Grodziska nad Pisą II. A trafić trzeba w pogodę, ale i jeszcze lawirować między śniegiem a wiosną, gdy ruszą liście bo już będzie trudniej w terenie szukać takich rzeczy. Wyglądanie pogody, ślęczenie nad mapami. Eeh, już czuję te mrowienie na plecach...A ty?



Re: Czy grodzisko?
Piotr Gapiński :: 2001-11-25 20:25:11 :: odpowiedź :: drukuj :: do góry

Cytuję eksperta (Bogdan Radzicki, "Pruthenia"):
<Górki w lesie na których byliście, niestety nie są grodziskami (sic!). Te, którego szukaliście, jest naprawdę niezwykłe, a
to z tego powodu, że na nim stoi dzisiaj dom!!!! Wybudowano go jescze przed wojną, a we współczesnych nam czasach zrobiono
dobudówki i rozpoczęto (prawdopodobnie bez zezwolenia) budowę jakiegoś dużego budynku.
Zabudowa ta niestety zniszczyła w zasdzie
całkowicie substancję zabytkową stanowiska, niemniej samo założenie warowni prezentuje się całkiem okazale.>

Coż, jak dla mnie "kolejna górka zwana grodziskiem" - kiedyś trzeba będzie pojechać i zobaczyć :-)



Re: Czy grodzisko?
Alces Alces :: 2001-11-25 21:23:30 :: odpowiedź :: drukuj :: do góry

Jak widać - kto pyta, nie błądzi.
Sprawa dobrnęła do finału...
Według mnie nie jest to jednak "hepi-end"



Re: Czy grodzisko?
Alces Alces :: 2001-12-04 21:57:37 :: odpowiedź :: drukuj :: do góry

Jak już będziemy kręcić się w okolicy Pisy i Biedowa, warto zerknąć na mosty kolejowe przecinające rzekę. Są na miarę naszych olsztyńskich.



Re: Czy grodzisko?
wojtek :: 2003-02-17 22:04:55 :: odpowiedź :: drukuj :: do góry

Dla szukających dokładnej lokalizacji grodzisk w tej okolicy polecam:
http://www.mialdun.geo.kortowo.pl/foto_lot_arch_3.html

Pozdroofka dla wszystkich 'bikerów' z okolic Olsztyna i nie tylko...



Re: Czy grodzisko?
Piotr :: 2003-02-17 22:35:33 :: odpowiedź :: drukuj :: do góry

dzięki za namiary;
faktycznie - 'grodziska', które oglądaliśmy podczas wyjazdu to tylko zwykłe górki... ale za to jakie ładne :-)



Re: Czy grodzisko?
Darek :: 2004-03-15 17:25:34 :: odpowiedź :: drukuj :: do góry

Tak sobie grzebałem w necie i wygrzebałem:
www.mialdun.geo.kortowo.pl/foto_lot_arch.html,
czyli grodziska z lotu ptaka :)


informacje
trasy rowerowe
rower i okolice
agroturystyka
pogoda
forum
ciekawe linki
wyszukiwarka

galerie zdjęć
Olsztyn :: ulice

o nas
kontakt
wiki
nasi sponsorzy
statystyki
firefox



Zapraszamy do oddania głosu w poniższej ankiecie... Tym razem pytanie brzmi:
Co robisz na co dzień?
Uczę się w podstawówce
Uczę się w gimnazjum
Uczę się w liceum/szkole ponadgimnazjalnej
Studiuję kierunek związany z turystyką
Studiuję inny kierunek
Pracuję w branży turystycznej
Pracuję w innej branży
Prowadzę własną firmę
Jestem bezrobotny
Jestem na emeryturze
pokaż wyniki

2024-03-28, 88 dzień roku, imieniny Anieli, Gedeona, Krzesisława, Malkolma, Sykstusa
2001-2003 copyright © www.rowery.olsztyn.pl
serwis uruchomiony na serwerze firmy Yupo.pl