Olsztyńska Strona Rowerowa
http://www.rowery.olsztyn.pl/forum/?g=37

Bartążek, Bartąg i jezioro
Radek Tartas <rtartas at interia dot pl> :: 2002-06-07 09:05:20

Na początku czerwca 2002 skorzystałem z Waszej propozycji odwiedzenia tych miejsc i ładnej pogody. Trasa jest przyjemna i nietrudna. Bardzo sympatycznie prowadzi wzdłuż jeziora Klebarskiego i przez las w okolicach Starego Olsztyna. Tam też warto ją trochę zmodyfikować i zamiast skręcić do osiedla Pieczewo pojechać dalej prosto w kierunku Bartąga. Pod drodze mijamy urokliwe jeziorko Bartąg (było to źródło wody dla Olsztyna, a może jest nim nadal). W Bartągu jest ciekawy kościół (niestety nie wiem jak stary). Przed wejściem zauważyłem dwie stare, jeszcze sprzed I wojny światowej tablice, jak się domyślam informujące o opiekunach i donatorach kościoła. Nad tablicami znajdują się głowy żołnierzy i z tego co dostrzegłem mają na hełmach niemieckie krzyże. Może ktoś z Was wie coś więcej na ten temat?
W Bartągu można skręcić w kierunku Olsztyna (droga przez las) i dojechać do głownej drogi Olsztyn-Olsztynek. Niedaleko za wjazdem do Olsztyna można skręcić w prawo do osiedla Brzeziny. A potem - gdzie komu wygodnie.
powrót

Re: Bartążek, Bartąg i jezioro
MacieG :: 2002-06-07 22:36:01

Opis histori i atrakcji Bartąga znajdziesz przy 2 trasach. Radzę korzystać z "wyszukiwarki". Ponadto opisy okolicznych miejscowości są w "miastach".
Tam znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.
powrót