Głazy Świerkocińskie
Zielony szlak rowerowy Gminy Stawiguda prowadzi przez środek Łańskich Lasów. Gągławki - oktagonalny budynek gospodarczy na dworcu kolejowym. To jeden z przykładów bezpowrotnie niszczejącej ciekawej infrastruktury... Dziś się już tak nie buduje. Jezioro Pluszne - przy północnym brzegu zbudowano upust głębinowy odprowadzający wodę z jeziora. Tunel do odprowadzenia wody z jeziora Pluszne ma około pół kilometra długości. Wysokość tunelu to 1,8 metra.
Miejsce w którym kończy się tunel mający odprowadzać wodę z jeziora Pluszne. Umocniony solidnym betonem koniec półkilometrowego tunelu. Łąka na którą sączy się z tunelu niewielki strumień i płynie w stronę Miodówka. Wejście do tunelu jest zabezpieczone kratami. Jak widać nieskutecznie.
Leśniczówka Nowa Stawiguda. Niebieski szlak rowerowy Gminy Stawiguda prowadzący zachodnim brzegiem jeziora Pluszne. Świerkocińskie głazy narzutowe leżące po obu stronach leśnej drogi z Kołatek do Świerkocina. Głazy są Pomnikiem Przyrody nieożywionej czyli inaczej, to najstarsi świadkowie historii tej ziemi. Gdyby tylko mogły mówić... i miały jeszcze dobrą pamięć ;-)
Różowy granit rapakivi (fin: dosłownie Na piewszym planie szary granit krystaliczny ze śladami obłupań o obwodzie 7,2 i wysokości 0,4 metra. Trzeci, najwiekszy to granitognejs o obwodzie 8,3 i wysokości 1 metra. Orzechowo - niegdyś ludna wieś warmińska decyzją Władzy Ludowej skazana na opustoszenie i zapomnienie. Trwa nadal...
Orzechowo - neogotycki kościół z 1913 roku czerwienią swoich cegieł odcina się na tle otaczających wieś lasów. Oprócz kościoła są jeszcze dwa budynki i cmentarz. Półwysep wrzynający się w jezioro Łańskie - gdzie archeolodzy stwierdzili istnienie historycznego osiedla na naturalnie obronnym cyplu będącym kiedyś wyspą. Niedaleko zanotowano też cmentarzysko płaskie z epoki żelaza. Asfalty dawnego Imperium Łańskiego. Z roku na rok coraz więcej dziur... Wiadomo - WIOSNA ;-))))
Jedne z pierwszych oznak Wiosny. Jeziora i ich brzegi jeszcze uśpione.


wieści
trasy rowerowe
rower i okolice
agroturystyka
pogoda
forum
ciekawe linki
wyszukiwarka

miejsca
galerie zdjęć
Olsztyn :: ulice

o nas
kontakt
współpraca
nasi sponsorzy
statystyki
firefoxZapraszamy do oddania głosu w poniższej ankiecie... Tym razem pytanie brzmi:
W jakis sposób najczęściej rozpoczynasz dalszą trasę?
trasę? nie ruszam się z domu
wsiadam na rower i jadę
rower zabieram do pociągu i jadę
jak się uda to upycham rower do pks
rower +samochód to jest to
szukam wypożyczalni rowerów po dotarciu na miejsce
pokaż wyniki

2020-10-22, 296 dzień roku, imieniny Donata, Glikerii, Halki, Kordiana, Korduli, Przybysławy
2001-2003 copyright © www.rowery.olsztyn.pl
serwis uruchomiony na serwerze firmy Yupo.pl