Forum Dyskusyjne Olsztyńskiej Strony Rowerowej.

forum :: Poligon Muszaki ponownie :: Przedwojenne zdję...

Przedwojenne zdjęcia Małgi
Piotr :: 2003-12-14 12:32:08 :: odpowiedź :: drukuj :: do góry

U siebie mam fragmenty przedwojennych map Małgi i okolic oraz kilka zdjęć samej miejscowości (Maciek znalazł je w internecie).

Może ktoś w swoich zbiorach ma jakieś interesujące materiały/zdjącia na temat miejscowości-widm poligonu Muszaki?



Re: Przedwojenne zdjęcia Małgi
Darek :: 2003-12-14 22:17:52 :: odpowiedź :: drukuj :: do góry

Gdzie można je obejrzeć ? (Zaczyna mnie to wciągać)



Re: Przedwojenne zdjęcia Małgi
MacieG :: 2003-12-14 22:38:56 :: odpowiedź :: drukuj :: do góry

tu:
http://www.ostpreussen.net/contents.php?kreis=11&stadt=05



Re: Przedwojenne zdjęcia Małgi
Piotr :: 2003-12-14 23:01:53 :: odpowiedź :: drukuj :: do góry

Po domie ze zdjęcia http://www.ostpreussen.net/bilder/11/11050101g.jpg pozostały tylko fundamenty schowane wśród krzaków (zaraz przy kościele).
Między tabliczką z napisem Małga a kościołem, po prawej stronie drogi, także są ruiny domów. Jak dobrze poszukam to znaję odpowiednie zdjęcia.



Re: Przedwojenne zdjęcia Małgi
Adam Myslinski :: 2006-10-15 10:57:13 :: odpowiedź :: drukuj :: do góry

Strona internetowa Prus Wschodnich została przebudowana i obecnie fotke i krotki opis historyczny mozna znalezc pod:

http://www.ostpreussen.net/index.php?seite_id=12&kreis=11&stadt=05

Adam Myslinski



Re: Przedwojenne zdjęcia Małgi
Piotr :: 2003-12-14 23:18:42 :: odpowiedź :: drukuj :: do góry

Według serwisu
http://www.literad.de/regional/neidenburg.html

w 1933r. Małga miała 502 mieszkańców a Piec 215.
Szukam dalej...



Re: Przedwojenne zdjęcia Małgi
Michal Szymanski :: 2004-02-24 09:35:45 ::
odpowiedź :: drukuj :: do góry

nie patrzylem ale napewno znajdziesz wiecej w "Slowniku Geograficznym" z poczatku XX wieku. Zapytaj sie Macka bo on ten przewodnik ma.



Re: Przedwojenne zdjęcia Małgi
MacieG :: 2004-02-24 11:21:44 ::
odpowiedź :: drukuj :: do góry

W w/w słowniku stoi tak: w 1857 r. było 409 a w 1878 - 661 mieszkańców w większości polskojęzycznych ale ewangelików. Druga nazwa Małgi - Ruda pochodzi do huty żelaza którą założył mistrz hutnicki Ekart po nadanym w 1403 przywileju przez komtura ostródzkiego. Materiału dostarczały pewnie pokłady torfu z pobliskich łąk powstałych po spuszczonym jez. Małga. Jeszcze do końca XVIII wieku istniała we wsi "hamernia żelaza"



Re: Przedwojenne zdjęcia Małgi
Albert Górny :: 2004-10-31 02:39:47 :: odpowiedź :: drukuj :: do góry

Zainteresowałem się historią Małgi,czy ktoś coś może napisać o pierwszych wzmiankach miejscowosci,kiedy powstał kosciół gdzie uczeszczała miejszość wyznaniowa.Dzięki i pozdrowienia.



Re: Przedwojenne zdjęcia Małgi
Michal Szymanski :: 2004-02-24 09:38:21 ::
odpowiedź :: drukuj :: do góry

Jeszcze cos z "pewnych" zrodel wiem ze jesli ktos chodzi z wykrywaczem to nie ma co tam juz szukac :) Wiekszosc rzeczy zostala wybrana a jesli cos bylo to zwykle trafialy sie fanty z I wojny swiatowej.



Re: Przedwojenne zdjęcia Małgi
Piotr :: 2004-02-24 11:53:04 :: odpowiedź :: drukuj :: do góry

Wszyscy szukają fantów ze skarbu Samsonowa :-)
Nawet cmentarze (Ulesie, Małga) się nie uchowały...



Re: Przedwojenne zdjęcia Małgi
Grzegorz Lityński :: 2004-06-14 17:02:38 :: odpowiedź :: drukuj :: do góry

Nie pamiętam jak nazywała się dawniej ta miejscowość. Nigdzie wokół żywego ducha. Doskonała asfaltowa szosa prowadząca nie wiadomo dokąd w bok od trasy Nidzica - Wielbark. Nagle po lewej stronie w sosonowym lesie pojawia się kształt jakiegoś pomnika. Okazuje się, że to cmentarz ogrodzony sosnowymi żerdziami. Czytelne tylko 2 nagrobki. Nazwiska o polskim brzmieniu w niemieckiej pisowni. Pochowani w latach 20-tych ub.w. Ruht in Gott. Unser lieber Mann und Vater.
Jadąc kawałek dalej i skręcając w prawo wjeżdza się w aleję strzaskanych latarni, którą można dojechać zdewastowanego stanowiska dowodzenia. Dookoła widać kopce, skrywające małe schrony z 2 betonowymi rampami rozchodzacymi się pod kątem 100 " . Być może były to stanowiska startowe rakiet średniego zasięgu ? Czy ktoś wie ?



Re: Przedwojenne zdjęcia Małgi
Piotr :: 2004-06-14 20:53:12 :: odpowiedź :: drukuj :: do góry

Ta miejscowość to prawdopodobnie Puchałowo. W lesie po prawej stronie drogi Nidzica-Wielbark jest stary cmentarz.
Jakie jest przeznaczenie "małych schronów" nie wiem. Jak dla mnie to wyglądają one na stanowiska artyleryjskie ale fachowcem nie jestem. Tutaj przydałaby się opinia kogoś kto biegał z karabinem po poligonie w Muszakach ;-)



Re: Przedwojenne zdjęcia Małgi
Darek :: 2004-06-15 00:46:19 :: odpowiedź :: drukuj :: do góry

Niedawno odwiedziłem kilka starych cmentarzy z tamtych terenów, począwszy od Przeździęka przez Chwalibogi, Uścianek,Wały na wsi Kot skończywszy.
Wszystkie one robią niesamowite wrażenie. Zagubione w głuszy, poprzerastane lasem, sąsiadujące z sobą nagrobki z polskimi i niemieckimi nazwiskami opowiadają historię tych ziem. To bardzo niezwykłe miejsca.



Re: Przedwojenne zdjęcia Małgi
Buniek :: 2006-01-06 14:49:25 ::
odpowiedź :: drukuj :: do góry

Te małe schroniki to pomieszczenia gdzie znajdowały się silniki, które napędzały ruchome tarcze jeżdżące po szynach.Stanowiły one cele dla załóg czołgów i obsługi dział ćwiczących na strzelnicy.


informacje
trasy rowerowe
rower i okolice
agroturystyka
pogoda
forum
ciekawe linki
wyszukiwarka

galerie zdjęć
Olsztyn :: ulice

o nas
kontakt
wiki
nasi sponsorzy
statystyki
firefox



Zapraszamy do oddania głosu w poniższej ankiecie... Tym razem pytanie brzmi:
Co robisz na co dzień?
Uczę się w podstawówce
Uczę się w gimnazjum
Uczę się w liceum/szkole ponadgimnazjalnej
Studiuję kierunek związany z turystyką
Studiuję inny kierunek
Pracuję w branży turystycznej
Pracuję w innej branży
Prowadzę własną firmę
Jestem bezrobotny
Jestem na emeryturze
pokaż wyniki

2024-03-28, 88 dzień roku, imieniny Anieli, Gedeona, Krzesisława, Malkolma, Sykstusa
2001-2003 copyright © www.rowery.olsztyn.pl
serwis uruchomiony na serwerze firmy Yupo.pl