Forum Dyskusyjne Olsztyńskiej Strony Rowerowej.

forum :: Olsztyn jaki znacie :: Olsztyn jakiego n...

Olsztyn jakiego nie znacie
Alces Alces :: 2001-10-04 16:40:43 :: odpowiedź :: drukuj :: do góry

Wczoraj odkrywałem dla siebie miejsca w Olsztynie związane z Pierwszą Wojną Światową. Miejsca gdzie byli pochowani żołnierze armii niemieckiej i rosyjskiej w naszym mieście są trzy:
1. ul. Szarych Szeregów przy Cmentarzu Żołnierzy Armii Radzieckiej - obok siebie nagrobki obu walczących ze sobą stron. Warto poczytać napisy. Nazwiska (sporo polskobrzmiących), stopień, jednostka i daty. Magiczne miejsce w słoneczny, jesienny dzień.
2. ul. Wojska Polskiego przy wyjeździe z miasta w kierunku Dobrego Miasta po lewej stronie, przy ŚCIEŻCE ROWEROWEJ. Nieżle utrzymany cmentarz żołnierzy niemieckich poległych w 1 i 2 WŚ.
3. Po drugiej stronie drogi, między parkingiem a płotem szpitala prawdopodobnie miejsce pochówku żołnierzy rosyjskich o którym świadczy granitowy głaz z wykutym napisem po niemiecku, o pochowanych tu rosjanach poległych w walkach w Prusach Wschodnich z dala od swej ojczyzny i data 1914.(Niestety jakiś pacan osprajował kamień!!!)
P.S. Wdzięczny będę za wszelkie informacje związane z powyższym tematem, o innych nieznanych mi miejscach.



Re: Olsztyn jakiego nie znacie
Piotr Gapiński :: 2001-10-04 18:09:22 :: odpowiedź :: drukuj :: do góry

Jak dla mnie interesującą ciekawostką jest pomnik w miejscu aresztowania Wojciecha Kętrzyńskiego (11 IX 1869r) - ul. Jarocka koło kościoła;
Z podobnych ciekawostek - w Gutkowie przed kościołem jest pomnik z tablicą zawierającą listę poległych podczas pierwszej wojny mieszkańców Likus i Gutkowa; dużo polskich nazwisk;



Re: Olsztyn jakiego nie znacie
Alces Alces :: 2001-10-04 18:28:52 :: odpowiedź :: drukuj :: do góry

Podobne tablice widziałem przy kościołach w Bartągu(zdjęcia OSR)i Sząbruku. W Klewkach też jest jakiś monument.



Re: Olsztyn jakiego nie znacie
jury :: 2001-10-04 21:24:31 ::
odpowiedź :: drukuj :: do góry

W Brąswałdzie w pobliżu kościoła jest pomnik w formie krzyża z nazwiskami na cokole



Re: Olsztyn jakiego nie znacie
Alces Alces :: 2001-10-05 11:51:50 :: odpowiedź :: drukuj :: do góry

Dzięki. W wolnej chwili na pewno popedałuję(wszyscy unikają tego słowa) do Gutkowa i Brąswałdu.



Re: Olsztyn jakiego nie znacie
Piotr Gapiński :: 2001-10-05 18:31:58 :: odpowiedź :: drukuj :: do góry

To jak już będziesz w Gutkowie to proponuję lepiej przyjrzeć się drewnianej wieży kościoła. Podobno to właśnie z niej Napoleon dowodził bitwą która rozegrała się gdzieś między Łupstychem a Jonkowem.
Poza tym na pobliskim cmentarzu jest grób A. Śliwy (poeta i pisarz warmiński); warto też zwrócić uwagę na ciekawe zdobienia na ścianie kościoła (fryz z terakoty) po lewej stronie;



Re: Olsztyn jakiego nie znacie
Piotr Gapiński :: 2001-11-10 15:38:46 :: odpowiedź :: drukuj :: do góry

Pojechałem dzisiaj rowerkiem w kierunku ul. Szarych Szeregów i cmentarza Armii Czerwonej (pochowano na nim Polaków, Rosjan i francuskich lotników). Obok, dosłownie za płotem jest inny, nieco starszy cmentarz z nagrobkami z pierwszej wojny światowej...
W grupach obok siebie spoczywają żołnierze rosyjscy, niemieccy i polscy (w sumie też niemieccy ale mają swojsko brzmiące nazwiska).
Klimat niesamowity - nie wiem czy zdjęcią będą w stanie to oddać...



Re: Olsztyn jakiego nie znacie
Alces Alces :: 2001-11-10 21:33:15 :: odpowiedź :: drukuj :: do góry

O tak dziś była extra pogoda do odwiedzin tego miejsca. W lesie błoto i szron.


informacje
trasy rowerowe
rower i okolice
agroturystyka
pogoda
forum
ciekawe linki
wyszukiwarka

galerie zdjęć
Olsztyn :: ulice

o nas
kontakt
wiki
nasi sponsorzy
statystyki
firefox



Zapraszamy do oddania głosu w poniższej ankiecie... Tym razem pytanie brzmi:
Co robisz na co dzień?
Uczę się w podstawówce
Uczę się w gimnazjum
Uczę się w liceum/szkole ponadgimnazjalnej
Studiuję kierunek związany z turystyką
Studiuję inny kierunek
Pracuję w branży turystycznej
Pracuję w innej branży
Prowadzę własną firmę
Jestem bezrobotny
Jestem na emeryturze
pokaż wyniki

2024-03-19, 79 dzień roku, imieniny Bogdana, Józefa, Wasyla
2001-2003 copyright © www.rowery.olsztyn.pl
serwis uruchomiony na serwerze firmy Yupo.pl