Las warmiński jesienią
Olsztyn-Ruś-Łańsk (35 km)
autor :: Piotr Jurkiewicz :: 2001-04-06 13:19:50 :: komentarze :: drukuj


piękny prawdziwek na środku drogi - został zjedzony
wszystkie zdjęcia
Las Warmiński to rezerwat wydzielony w kompleksie leśnym na południe od Olsztyna. Moim zdaniem jest to najpiękniejsze miejsce wycieczek rowerowych w bezpośredniej bliskości Olsztyna. Urozmaicony teren, mieszane lasy, jeziora, zwierzęta, jagody, grzyby i asfaltowe ścieżki - tych atrakcji nie da się opisać... to trzeba zobaczyć. Trudno też wyznaczać konkretne ścieżki, dysponując mapą można jeździć tam codziennie i zawsze odkrywać coś nowego. Trasa tu opisana to tylko jedna z wielu możliwości.

Przyjmijmy że wycieczkę rozpoczynamy koło kościoła na Jarotach na drodze w kierunku Butryn. Znajdziemy tu oznaczenia zielonego szlaku, którym będziemy podążać, najpierw asfaltem, później polną drogą do jeziora Bartążek - jeziora, które mimo iż niewielkie i nie szczególnie piękne jest częstym miejscem kąpieli mieszkańców Jarot (ze względu na swoją bliskość). Brzegiem jeziora dojeżdżamy do miejscowości Bartążek, gdzie zgodnie ze znakami szlaku skręcamy w lewo. Kilkaset metrów dalej przejeżdżamy obok pagórka słynnego między innymi z powodu czynionych tu prób lotów na paralotniach. Na rozstajach dróg jedziemy w prawo, za wzgórzem po lewej stronie można zauważyć dwie tajemnicze, studniopodobne budowle, a dalej ślady parku i ruiny dworku.
Mijamy jez. Kielarski, przejeżdżamy Łynę i jesteśmy w malowniczo położonej wsi Ruś gdzie szlak skręca w lewo. Przy wyjeździe ze wsi czeka nas najtrudniejszy podjazd na całej trasie, później będzie już łatwo i przyjemnie.
Wreszcie wjeżdżamy do lasu i podążając zielonym szlakiem podziwiamy piękno przyrody. Kilkdziesiąt metrów za tablicą oznaczającą rezerwat możemy spotkać koziołka, który nie ucieka bo jest drewniany. Trasę można tu troszeczkę uprościć: nie skręcajamy w lewo na oznaczonym strzałką skręcie szlaku ale jedziemy prosto, po kilku kilometrach wrócimy na szlak. I tak sobie jedziemy tą leśną drogą, aż po ok 13 km wjedziemy na asfalt i nim dojedziemy do mostu-zapory na Łynie, jezioro po prawej stronie to Ustrych - chyba są w nim jakieś ryby bo zazwyczaj można spotkać tu wędkarzy. Jedziemy jeszcze trochę asfaltem, po czym rozstajemy się z zielonym szlakiem skręcamy w lewo - na drodze jest zakaz ruchu, ale ja się nim nie przejmuję. Asfaltową dróżką pośród lasów i łąk dojeżdżamy do kolejnego leśnego jeziora - Jezguń. Jakiś czas jedziemy jego wysokim brzegiem, a kiedy główna droga (już nie asfaltowa) skręci - jedziemy na wschód. Jeżeli nie nastąpiła żadna pomyłka po kilku kilometrach prostej dojedziemy do głównej drogi Olsztyn - Butryny. Skręcamy w lewo i tą niezbyt ruchliwą, ładną asfaltową trasą wracamy do Olsztyna.

Autor:  Piotr Jurkiewicz
komentarze :: 9
wieści
trasy rowerowe
rower i okolice
agroturystyka
pogoda
forum
ciekawe linki
wyszukiwarka

miejsca
galerie zdjęć
Olsztyn :: ulice

o nas
kontakt
współpraca
nasi sponsorzy
statystyki
firefoxZapraszamy do oddania głosu w poniższej ankiecie... Tym razem pytanie brzmi:
W jakis sposób najczęściej rozpoczynasz dalszą trasę?
trasę? nie ruszam się z domu
wsiadam na rower i jadę
rower zabieram do pociągu i jadę
jak się uda to upycham rower do pks
rower +samochód to jest to
szukam wypożyczalni rowerów po dotarciu na miejsce
pokaż wyniki

2020-02-20, 51 dzień roku, imieniny Leona, Ludomiła, Ostapa
2001-2003 copyright © www.rowery.olsztyn.pl
serwis uruchomiony na serwerze firmy Yupo.pl