Trójmiasto - Kępa Redłowska
Wrzeszcz-Nowy Port-Sopot-Gdynia (36 km)
autor :: Piotr Gapiński :: 2002-09-02 22:36:55 :: komentarze :: drukuj


panorama Zatoki Gdańskiej - Kępa Redłowska
wszystkie zdjęcia
Proponujemy trasę rowerową biegnącą trójmiejskim odcinkiem wybrzeża Bałtyku. Odcinek między Gdańskiem i Sopotem biegnie w większości wygodną ścieżką rowerową. W Sopocie ścieżkę rowerową zamieniamy na szlak turystyczny i aż do Gdyni jedziemy szczytami (i dolinami) nadmorskich wzgórz morenowych.

Trasę rozpoczynamy w Gdańsku-Wrzeszcz. Kierunek - Brzeźno i Nowy Port (ul. gen. Hallera, Uczniowska, Gdańska, Krasickiego, Wyzwolenia, Starowiślańska). W ten sposób docieramy do Martwej Wisły - na jej drugim brzegu widać Twierdzę Wisłoujście. Na drugi brzeg Wisły można się dostać przeprawą promową (piesi i rowerzyści nie płacą ;-) ale niestety prom "nie działa" w weekendy.
Skoro nie można pojechać w stronę Gdańska, to jedziemy stronę Gdyni... Najważniejsze to dostać się do Brzeźna (ul. Wyzwolenia, Krasickiego, Gdańska, Hallera) i wjechać na ścieżkę rowerową, którą przez Jelitkowo dojedziemy do Sopotu.
W Sopocie koniec ścieżki wyznacza molo po którym nie można jeździć rowerem. Mijamy Skwer Kuracyjny (jadąc ul. Powstańców Warszawy) - dalej będziemy się kierowali zielonym szlakiem turystycznym. Oznacza to, że przy pierwszej okazji skręcamy "w las" i trzymając się linii brzegowej pojedziemy górkami i dolinami aż do Gdyni Orłowo (a konkretnie - do kolejnego molo).
Tutaj ciekawostka - wybrzeże klifowe. Nie pozostaje nic innego jak "wjechać" (wnieść? zaciągnąć?) rower na taką górkę i jechać dalej. Od czasu do czasu warto zatrzymać się i przez chwilę spojrzeć w stronę morza.
Dalsza droga biegnie głównie wąskimi ścieżkami - tuż nad urwiskiem (lepiej nie patrzeć w dół ;-). W dowolnym momencie można się "poddać" i skręcić w lewo, w stronę dowolnej dzielnicy Gdyni.
Celem trasy jest Skwer Kościuszki/Aleja Zjednoczenia w Gdyni przy którym znajduje się oceanarium. Tam też zacumowane są takie okręty-legendy jak ORP Błyskawica oraz Dar Pomorza.
Powrót do Gdańska-Wrzeszcz albo tą samą drogą albo podmiejską kolejką SKM ze stacji Gdynia-Wzgórze Maksymiliana (lub Gdynia Osobowa).

Podsumowując.
Trasa bardzo urozmaicona i przyjemna. W sam raz na letni weekend. Gorąco polecamy.

Zobacz także opisy tras:

Autor:  Piotr Gapiński
komentarze :: 10
wieści
trasy rowerowe
rower i okolice
agroturystyka
pogoda
forum
ciekawe linki
wyszukiwarka

miejsca
galerie zdjęć
Olsztyn :: ulice

o nas
kontakt
współpraca
nasi sponsorzy
statystyki
firefoxZapraszamy do oddania głosu w poniższej ankiecie... Tym razem pytanie brzmi:
W jakis sposób najczęściej rozpoczynasz dalszą trasę?
trasę? nie ruszam się z domu
wsiadam na rower i jadę
rower zabieram do pociągu i jadę
jak się uda to upycham rower do pks
rower +samochód to jest to
szukam wypożyczalni rowerów po dotarciu na miejsce
pokaż wyniki

2020-02-25, 56 dzień roku, imieniny Cezarego, Wiktora
2001-2003 copyright © www.rowery.olsztyn.pl
serwis uruchomiony na serwerze firmy Yupo.pl